Hair products and treatments
-
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Fortify Fortifying Anti-hair loss treatment 50ml
LAZARTIGUE fortifying anti-hair loss shampoo enriched with guarana and ricinus improves scalp blood circulation and activates hair growth.
€4.00 €4.99€80.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Protective micellar shampoo 250ml
Protective micellar shampoo 250ml.
€13.00€52.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Shampooing Anti Sceptique Anti-chute Unique Pro 500ml
Pure African shea shampoo.
€32.89€109.63/l -
Organic Vegan
MiyéMiyé Hair thickening powder 25 g
Lightweight texturising powder adds natural volume and hold to fine or thinning hair.
€24.89€995.60/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Light Brown Root Touch-Ups 75ml
Immediate camouflage of roots.
€14.99€199.87/l -
AquaromatAquaromat V-comb Lice And Nits Electric Cleaner
Electric lice and nits cleaner as easy to use as a classic comb.
Free of chemicals and effective even against the most resistant lice.
Comb and suck at the same time.
Lice and nits are extracted cleanly in the capture filter.€52.00 -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Gelée Curly and Frizzy Hair 250ml
The gel that fixes the natural shape of curls and hydrates the hair fibre.€15.98€63.92/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Shampoo refill frizzy and unruly hair 500 ml
Gently cleanses while smoothing and strengthening hair with keratin-enriched formula for long-lasting shine and frizz control.
€25.96€51.92/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Séborégulating shampoo 250 ml
Bioes Sebum-Regulating Shampoo 250ml is ideal for hair with oily tendencies.
€13.80€55.20/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecni Art Savage Panache Powder Spray Force 4 250ml
Panache Tecni Art Volumea spray adds wild volume to enhance every look. It has a dry feel and a Matte Effect finish.
€14.90€59.60/l -
Organic
CoslysCoslys Organic Keratin Mask Fragile hair 150ml
Enriched with keratin and ceramides of plant origin, Coslys mask repairs your hair fibre and protects it from heating appliances.
€13.50€90.00/l -
BeauterraBeauterra Repairing Masks Dry to very dry hair 250ml
The repairing Capillary Masks enriched with Karité butter intensely nourish and help repair dry to very dry and damaged hair, leaving a lovely note of milky, gourmand fragrance, while adding shine and softness.
€9.29€37.16/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Nutrition Shampoo Curls 250 ml
This gentle shampoo nourishes and hydrates wavy to curly hair.
€12.98€51.92/l -
Made in France
WeledaWeleda Lice Repellent Spray 100ml
Anti-Lice repellent spray, effective for 12 hours, for children aged 3 and over.
€8.99€89.90/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Mega Curls Conditioner 300 ml
Nourishing All Soft Mega Curls Conditioner for very dry, curly to frizzy hair
€19.99€66.63/l -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and nourishing serum 100ml
The Arganicare range with Keratin is designed to intensely regenerate and restore strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.
€12.65€126.50/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Color Lasting Shampooing Beurre De Karite Pur D'afrique 500ml
Pure African shea shampoo.
€25.00€83.33/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Bio Frequent Wash Shampoo Sulfate Free Grapefruit And Honey 200ml
Ce shampooing associe des huiles aux propriétés nourrissantes pour nettoyer vos cheveux en douceur.
€7.00€35.00/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Nutri Intense 2in1 Powder and Organic Cocoa Butter Mask Curly to frizzy hair 300ml
Ultra-nourishing silicone-free Masks with 98% naturally-sourced ingredients to intensely hydrate curly to frizzy hair.
€7.22 €8.50€24.07/l -
ApivitaApivita Royal Jelly Elixir Absolute Hair Plumping Mask 150 ml
Boosts hair thickness and softness while repairing the hair fibre with royal jelly and silk amino acids.
€14.99€99.93/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Poker Paste Force 7 Compact Paste 75ml
Repositionable compact paste for ultimate hold.
€15.90€212.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-In-One Curls Shampoo 230ml
This All-in-One Curls Shampoo is specially formulated to deliver 10 real benefits for all types of curls. Reveal the true beauty of your Curls with this shampoo formulated without sulphates* and vegan! *Formulated without added sulphates.
€13.00€56.52/l -
ApaisylApaisyl Anti-lice Xpert treating lotion for 100% nits and lice 100 ml
Apaisyl Xpert treating lotion eliminates 100% of head lice and nits with its patented microemulsion formula.
€13.57€135.70/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Flex Blowdry Crème 10en1 150ml
L'OREAL PROFESSIONNEL Tecni Art Shaper is a thermo-modeling spray with a shape memory.
€19.00€126.67/l -
-20%
LazartigueLazartigue Curl Specialist Cleansing Care Balm Very curly, frizzy or frizzy hair 250ml
cleansing Balm gently cleanses and soothes the scalp. Hair is softer, nourished and hydrated. Curls are redefined.
€14.39 €17.99€57.56/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Protective Eco-Recharge shampoo for coloured hair 500ml
Vitamino Color Spectrum Shampoo protects coloured hair while cleansing the hair fibre.€28.20€56.40/l -
Organic
-
Organic Made in France
GamardeGamarde Peppermint organic toning shampoo oily hair 500 ml
An invigorating peppermint shampoo that helps balance oily hair.
€10.34€20.68/l -
A gift for you
RedkenRedken Styling By Texturizing Matte Clay 20 49g
Redken modelling clay gives an intense matt texture with a maximum control.
€17.59€234.53/l -
BiokapBiokap Belleza Shampooing Violet Anti-Jaunissement cheveux blonds blancs 200ml
Shampoing violet naturel pour cheveux blonds, blancs ou méchés. Neutralise reflets jaunes, nourrit et protège la couleur. Vegan€15.48€77.40/l -
BiokapBiokap Nutricolor Restructuring Shampoo 200ml
A special shampoo to maintain the hold and shine of coloured hair.
€10.50€52.50/l -
BeliflorBeliflor Capillary treatments Restructuring Capillary Masks 150ml
Restructuring Capillary Masks for very dry, devitalized and damaged hair.
€7.49€49.93/l -
Organic Made in France Vegan
PhytemaPhytema Shampooing Brillance 250 ml
Organic strengthening shampoo 250ml for stronger hair.
€12.90€51.60/l -
Organic Made in France Vegan
PhytemaPhytema Organic Repairing Shampoo 250ml
Organic Repairing Shampoo 250ml repairs brittle, broken and damaged hair.
€13.80€55.20/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Anti-Hair Loss Serum all hair types 75 ml
Helps reduce hair loss, strengthens roots and promotes regrowth with organic ginseng and a patented tri-active complex.
€16.99€226.53/l -
RosebaieRosebaie Curls Sculpting leave-in cream with avocado oil 200 ml
This nourishing leave-in cream for curly, coily and textured hair uses avocado to restore moisture, tame frizz and enhance your hair’s natural beauty.
€15.70€78.50/l