Hair products and treatments
-
DucrayDucray Rubefying Gel Tonifying Gel Scalp Stimulating Care Localised Hair Loss 30ml
The rubeficient gel stimulates the scalp and promotes the nutrition of hair bulbs.
€11.89€396.33/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Define Bubble Kurl detangling spray for children 250 ml
Gentle detangling spray for kids’ hair, making knots a breeze to smooth out.
€13.90€55.60/l -
Made in France
KloraneKlorane Peony Soothing conditioner Bioes Sensitive scalp 150 ml
The conditioner provides immediate, long-lasting relief for irritated scalps and feelings of discomfort.
€10.01€66.73/l -
Organic
CattierCattier Oily Scalp Organic Green Clay 250 ml
This shampoo purifies the scalp with green clay, which absorbs excess sebum and eliminates toxins and impurities.
€5.89€23.56/l -
Made in France
KloraneKlorane Aquatic Mint Detox shampoo organic 400 ml
Klorane Dry Detox Shampoo with Organic Aquatic Mint instantly refreshes urban-exposed hair.
€9.98€24.95/l -
LuxeolLuxeol Shampooing Densité 200ml
LUXEOL Hair Growth Shampoo +6561 provides strength and density
€12.40€62.00/l -
VeaVea Dry Oil Spray With Pure Vitamin E 100 ml
Vea dry oil spray
soothing and moisturizing oil
soothes rashes, bedsores, irritations
prevents stretch marks.
€29.98€299.80/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Strengthening shampoo with castor oil and organic keratin 500 ml
Gently cleanses and strengthens dry or damaged hair with organic castor oil and plant-based keratin for visibly revitalised, shiny locks.
€7.40€14.80/l -
Made in France
DucrayDucray Sensinol Soothing shampoo for reactive, itchy scalps 200 ml
Soothing shampoo that calms itchy, sensitive scalps and helps prevent recurring irritation.
€11.29€56.45/l -
KloraneKlorane Figuier de Barbarie Ultra-hydrating serum 72h hydration & radiance 100 ml
Bask in radiant hair with our cactus fig & hyaluronic acid serum, hydrating for 24 hours and restoring shine to dull, dehydrated locks.
€12.40€124.00/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Cica-repairing and anti-breakage shampoo organic for extremely dry hair 400 ml
This organic cupuaçu cica-repairing shampoo gently cleanses, nourishes weakened hair and repairs very dry, damaged strands from the first wash.
€10.49€26.22/l -
PediakidPediakid Balepou Spray Shield Effect 100ml
Anti-lice spray which prevents and combats lice infestation.
Gentle to the scalp and hair.
€7.00€70.00/l -
Organic Vegan
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Leave-in Kurl Potion Superfood Milk 250ml
Powerful Revitalizing and Ultra-Hydrating Complex to define and structure textured hair. It's areal revelation for natural Curls, adding volume, lightness and shine.
€17.89€71.56/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyane Men’s anti-hair loss treatment 12 ampoules x 3.5 ml
Phyto Anti-hair loss treatment for men combats severe, hereditary, thinning hair.
€31.99€999.69/l -
Made in France
ArkopharmaArkopharma Forcapil Anti-Hair Loss Shampoo 200 ml
For over 30 years, Forcapil® has specialised in hair strength and health, combining exclusive lindera and millet plant extracts in this expert formula.
€9.89€49.45/l -
Made in France
KloraneKlorane Chamomile Spray Blonde Hair 100ml
A natural spray to gradually lighten, shine and detangle blonde hair.
€11.59€115.90/l -
LuxeolLuxeol Growth Shampoo 200ml
The growth routine, with its delicate Perfumes, increases the length of your hair by accelerating its growth. The shampoo has a light foam and a pleasant Perfumes.
€12.40€62.00/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Kerium Anti Oily Dandruff Gel Shampoo 200 ml
La Roche-Posay Kerium Gel-Shampoo Micro-Exfoliating Oily Dandruff restores the physiological balance of the scalp.
€13.00€65.00/l -
LuxeolLuxeol Thickening shampoo 200 ml
Discover Luxéol thickening shampoo, a revolutionary solution for giving your hair volume and strength.
€12.40€62.00/l -
Made in France 50% off 2nd
KloraneKlorane Quinine Growth-boosting shampoo 400 ml
Boosts hair growth and strengthens density with adenosine and medicinal quinine for healthier, more resilient hair.
€12.41€31.02/l -
Made in France
DucrayDucray Anaphase Anti-hair loss and growth shampoo 200 ml
This anti-hair loss shampoo helps reduce reactive shedding while stimulating regrowth for stronger, fuller hair.
€10.60€53.00/l -
Made in France
BiodermaBioderma Abcderm Gentle Shampoo Children Haute tolérance 200ml
ABCDerm Gentle Shampoo gently cleans the delicate hair and scalp of children.
Hair is left silky and easy to style.
€6.95€34.75/l -
BeliflorBeliflor Restructuring Hair Mask 250ml
The Beliflor restructuring mask with bamboo extracts and ceramides A2 is ideal for dry and damaged hair.
€11.99€47.96/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Kurl Fusion Multi-texture Gel-Cream 250ml
Formulated with 98.2% natural ingredients, this multi-texture gel cream combines the nutrition of a milk, the hydration of a gel and the styling of a gel.
€16.88€67.52/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Solaire Summer protective fluid SPF50 natural finish 100 ml
A lightweight summer hair fluid with SPF50 protection for sun-exposed hair.
€13.61€136.10/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Définir Cloud Fusion Capillary Mousse 200ml
This airy hair mousse adds volume and hold to the Curls, while protecting your hair from heat damage.
€15.89€79.45/l -
50% off 2nd
KloraneKlorane Tinted dry shampoo for chestnut to dark brown hair 150 ml
Dry shampoo with nettle
Oi control
Greasy hair
Brunette to dark hair€8.98€59.87/l -
Made in France
DucrayDucray Ultra-soft Dermo-Protective Shampoo 100ml
Ducray dermo-protective shampoo gently washes hair for the entire family.
€2.99€29.90/l -
UriageUriage Keratosane 30 Cream Gel Localised Calluses 75ml
Uriage Kératosane 30 Cream-Gel 75ml is a gel-cream that helps to soothes in case of calluses and localized thickening of the skin for the adults.
€9.49€126.53/l -
Made in France
KloraneKlorane Flax Linseed Shampoo Bio 400ml
KLORANE Linseed shampoo cleans and detangles without weighing down thin and fragile hair.
€10.49€26.22/l -
Organic
Pur AloéPur Aloé Puraloe Original Aloe Vera Gel 125ml
Organic aloe vera gel
moisturises, nourishes and protects
€7.90€63.20/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Furterer Sublime Curl Curl Nutri Activating Cream No Rinse 100ml
Non-rinsing care for curly hair.
€16.30€163.00/l -
René FurtererRené Furterer Complexe 5 Stimulating Concentrate Strength & Vitality Head Spa 50ml
Furterer head spa is the 1st essential step before shampooing: this cult treatment tones your scalp for a stronger hair growth after just 4 uses.
€34.88€697.60/l -
René FurtererRené Furterer Triphasic Active Grow Hair growth activating shampoo 200 ml
This gentle shampoo stimulates the scalp to encourage hair growth.
€15.91€79.55/l -
Made in France
KloraneKlorane Almond Softening Shampoo With Almond Milk Tous types de cheveux 400ml
Klorane Shampoo with almond milk is traditionally known for its hydrating and soothing properties.
€9.98€24.95/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Refreshing Anti-Dandruff Lotion 200 ml
Refreshing lotion that instantly soothes the itching associated with dandruff from the 1st application.
€11.89€59.45/l