Hair products and treatments
-
Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Anti-Hair Loss Longevity Shampoo 500 ml
Boosts hair regrowth and strengthens the scalp with iris extract and ginseng for thicker, more resilient hair.
€20.98€41.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin serum for frizzy and unruly hair 50 ml
Seals keratin for long-lasting smoothness, tames frizz and protects against heat damage up to 230°C.
€22.50€450.00/l -
Made in France
KloraneKlorane Flax Volumea Fine Hair Shampoo Bio 200ml
Klorane has formulated this Organic Flax Fibre Shampoo to cleanse, texturise and reveal the natural volume of fine, volume-less hair.
€7.00€35.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Universal day cream universal day cream for all skin types 50 ml
Moisturising day cream with 7 plants.
€13.99€279.80/l -
-20%
VichyVichy Dercos Anti-dandruff treating shampoo for flakes and itching dry hair 200 ml
Proven high efficacy, even on overstressed scalps.
€7.88 €9.89€39.40/l -
PouxitPouxit XF Anti-Lice and Nit Lotion Treatment 2 x 100 ml
Pouxit XF’s patented Penetrol®-boosted formula delivers 100% effective lice and nit removal, eliminating head lice, larvae and eggs in just 15 minutes.
€19.00€95.00/l -
Made in France
KloraneKlorane SOS Soothing Serum Spray Sensitive scalp Bio 100ml
Organic Soothing Serum with Pivoine provides an instant, long-lasting soothing sensation for sensitive, irritated scalps.
€13.90€139.00/l -
PuressentielPuressentiel Anti-Lice Lice Repellent Spray 75ml
Repellent spray to keep lice away!
€8.50€113.33/l -
Made in France
KloraneKlorane Solar Nutritive Sun Hair Care Shampoo cheveux exposés 200ml
Klorane Nutritive Shampoo with Organic Monoi and Tamanu oil for protected & nourished hair!
€7.00€35.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter 500ml
Damage repair
Pure African shea butter
Repairing care€46.99€93.98/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Volumea Fine Hair Expander Shampoo 250ml
FURTERER
Volumea
Expanding shampoo
Fine hair without volume
250ml€11.23€44.92/l -
-14% Made in France
BiothermBiotherm Collagen Fit Firming hydrating body lotion 400 ml
Lightweight firming body lotion for women, deeply hydrating and nourishing
€19.00 €22.00€47.50/l -
KloraneKlorane Grenade Hair Conditioner Colored hair 200ml
KLORANE Hair conditioner naturally revives and prolongs the radiance of colored hair.
€10.90€54.50/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach Rehydrating After-Sun Shampoo Hair exposed to UV Salt and Chlorine 250ml
The shampoo that eliminates residues of Sunscreens, salt, sand and chlorine while intensely rehydrating the fibre.€7.90€31.60/l -
Made in France Vegan
PhytemaPhytema Positiv'Hair Ultra repigmenting lotion Medium to dark brown hair 150ml
Positiv'Hair Ultra Lotion 150ml naturally restores the colour of medium to dark brown hair...
€31.80€212.00/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Anti Itching Purifying Shampoo With Honey Fragrance-Free 500ml
This shampoo has many loyal fans and provides antiseptic and bactericide properties of propolis of the Pyrenees to offer well-being to the whole family from the very first applications.
€16.99€33.98/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Express Detangling Spray 200ml
Discover Furterer leave-in detangling spray for daily use on the whole family's hair.
€13.69€68.45/l -
WeledaWeleda Rosemary Revitalising shampoo Romarin 250 ml
This invigorating rosemary shampoo gently cleanses while adding volume to your hair.
€8.44€33.76/l -
KloraneKlorane Figuier de Barbarie Quenching shampoo 72h hydrating & adds shine 200 ml
Revive dehydrated, dull hair with Klorane’s refreshing cactus fig shampoo, delivering 72-hour hydration and instant shine.
€7.00€35.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Dermo-soothing Anti-Itch Shampoo 250 ml
From the very first use, DERMO-APAISANT shampoo calms itching and reduces the redness of irritated, sensitive scalps, while rebalancing them for long-lasting efficiency.
€8.50€34.00/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Volume Shampoo 250ml
Cattier Volume Shampoo ensures volume to thin hair, for a denser capillary mass.
€5.98€23.92/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Gaining Masks Dry hair 200ml
Double moisturising and sheathing action for 72H.¹ ¹Use test carried out on 75 consumers.
€28.90€144.50/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Lavender Water 200ml
Lavender floral water is traditionally used for:
- Cleansing oily skin,
- Rinsing the scalp.€5.26€26.30/l -
-16%
VichyVichy Dercos Après-shampoing Traitant Anti-pelliculaire Cheveux & Cuir Chevelu 200ml
Dercos.
Anti-dandruff.
Dandruff, itchiness.
Normal to greasy hair.
Advanced action shampoo.
200ml.€10.49 €12.49€52.45/l -
Made in France
KloraneKlorane Oats Ultra-soft shampoo All hair types 100ml
Organic Oats Shampoo gently washes all hair types for the whole family, from 3 years upwards.
€3.74€37.40/l -
Organic Made in FranceCattier
Cattier Organic Anti-dandruff Willow Wood Shampoo 250ml
This Shampoo permanently eliminates dandruff and prevents irritation, leaving your scalp feeling soothed, clean and naturally balanced.
€5.89€23.56/l -
Made in France
BiodermaBioderma Nodé DS+ Anti-dandruff shampoo DS+ 2x125ml
The Nodé DS+ Shampoo formula offers enhanced efficiency against severe, persistent dandruff thanks to three complementary actions
€19.21€76.84/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Extra gentle organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses normal to dry hair and deeply hydrates with organic coconut oil for silky, fragrant locks.
€7.99€15.98/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyane Anti-Hair Loss Shampoo for Women anti-hair loss treatment 250 ml
Gently cleanses while helping reduce hair loss for thicker, fuller-looking hair.
€8.50€34.00/l -
A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Intense nutrition hair care 100 ml
Intensive nutrition leave-in Capillary care nourishes, repairs and protects hair from heat up to 220°C/428°F
€17.99€179.90/l -
CattierCattier Organic Supersoft White Clay 200g
Cattier Super Soft White Clay is perfect for facial masks and poultices due to its beneficial action.
€4.00€20.00/kg -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Thermo-Protective Spray 230°C Anti Breaking 150ml
Heat-active repair spray.
€11.98€79.87/l -
Made in France
KloraneKlorane Cedrat Shampoo With Citrus Pulp Normal hair frequent use 200ml
Klorane Citrus Pulp Shampoo is a frequent use shampoo. Gives your hair energy and shine.
€6.29€31.45/l -
Organic Promo
KloraneKlorane Junior Detangling Shampoo for Delicate Hair cheveux delicats 200ml
Klorane peach scented shampoo brings softness & hydration to your children's hair.
€5.69€28.45/l -
Organic
Pur AloéPur Aloé Organic Styling Gel Strong Hold 150ml
This styling gel structures your hair while moisturising with 73% Aloe vera content. The fixing agents of the Aloe vera pulp allow you to create your style for the whole day!
€8.99€59.93/l -
Made in France
KloraneKlorane Mango Nourishing Balm With Mango Butter Cheveux Secs 50ml
KLORANE Mango Nourishing Conditioner detangles & protects dry hair.
€4.13€82.60/l