Hair products and treatments
-
Made in France
KloraneKlorane Quinine Fortifying and Stimulating Anti-Hair Loss Shampoo 100 ml
KLORANE Organic Quinine & Edelweiss fortifying shampoo gives a boost to a weakened hair.
€3.89€38.90/l -
René FurtererRené Furterer Absolue Keratine Repair Beauty Leave-On Cream 100ml
A daily repair care for gorgeous hair
€22.90€229.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Water Of Roman Chamomile 200ml
LADRÔME
organic chamomile water€4.90€24.50/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Capilargil Anti Hair Loss Anti-chute 250ml
Dermaclay Capilargil anti hair loss shampoo
250 ml
Medicated shampoo, slows down hair loss, helps hair regrowth.
€10.49€41.96/l -
Made in France
KloraneKlorane Yellowing neutralising shampoo neutralising & brightening 200 ml
Gently revives shine and intensity in grey and blonde hair with cool tones, leaving it soft and easy to style.
€7.00€35.00/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Nettle Shine Shampoo 500ml
Logona Organic Hair Care for strong and shiny hair. All hair types.
€13.79€27.58/l -
NetlineNetline Bleaching Cream for Sensitive Skin 2x30ml
The new Netline Bleaching Cream for Sensitive Skin has been specially designed for the most sensitive skin.
€8.50€141.67/l -
Made in France
-
Made in France
DucrayDucray Anaphase Anti-chute and anti-thinning shampoo 200 ml
This anti-thinning shampoo helps reduce chronic hair loss while adding volume to fine hair.
€11.11€55.55/l -
Made in France
KloraneKlorane Galanga Treating and balancing shampoo flake-free 200 ml
Klorane’s medicated galanga shampoo removes up to 100* of visible dandruff—dry, greasy, or stubborn—for a balanced scalp.
€7.00€35.00/l -
Organic Vegan
CattierCattier Shampoo Usage Frequent Lait d'Avoine Bio 250ml
Cattier Frequent Use Yoghurt Solution Shampoo 250ml with light texture and mild and delicate foam is suitable for all type of hair to bring softness, suppleness and shine.
€5.90€23.60/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Multi-purpose dry floral oil face, body and hair 100 ml
Huile Prodigieuse
Nourishing multi-purpose oil.
with 7 precious botanical oils€22.90€229.00/l -
KloraneKlorane Peony Soothing shampoo for sensitive scalp organic 100 ml
Klorane Soothing Shampoo with Pivoine cleanses and respects irritated and sensitive scalps.
€3.74€37.40/l -
ArganicareArganicare Castor Ultra-nourishing and hydrating shampoo 400ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
€9.80€24.50/l -
René FurtererRené Furterer Neopur Scalp balancing shampoo 150ml
Neopur anti-dandruff shampoo, enriched with 100% natural active ingredients, rebalances your scalp's microbiome.
€11.65€77.67/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Dry Hair Organic Bamboo Marrow 250ml
Organic shampoo with bamboo pith for dry hair that nourishes dry hair, improves detangling and has a delicate Perfumes fragrance.
€5.89€23.56/l -
PediakidPediakid Lice shampoo Balépou 200ml
Natural lice-repellent shampoo to prevent lice and nit infestations.
€8.99€44.95/l -
Organic Vegan
CattierCattier Bio Repairing Mask Dry Hair 200ml
Cattier Bamboo Extract Repairing Mask nourishes and repairs dry hair ends.
€10.96€54.80/l -
ArkopharmaArkopharma Forcapil Anti-Hair Loss Spray Cheveux Dévitalisés 125ml
Forcapil® Anti-hair loss Spray slows hair loss and stimulates hair growth.
€25.79€206.32/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Coco curl jelly for curls curl definition & care 200 ml
Non-greasy leave-in Gel for defining Curls and providing long-lasting protection against frizz.
€5.86 €6.89€29.30/l -
New Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Longévité densifying balm 150 ml
TRIPHASIC Stimulating Shampoo cleanses and prevents hair-loss
€16.49€109.93/l -
-13%
VichyVichy Dercos Anti-Dandruff Detangling Treatment Shampoo 390ml
2-in-1 anti-dandruff treatment shampoo that helps rebalance the microbiome and eliminates 100% of visible dandruff from the 1st application
€13.69 €15.70€35.10/l -
DucrayDucray Kelual Squanorm Regulating treatment shampoo oily dandruff 200 ml
Ducray Squanorm effectively eliminates oily dandruff and helps regulate excess sebum for lasting results.
€11.80€59.00/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Kits
Capture the light and transform your hair with the exceptional Hair Prodigieux® ritual
€13.99€155.44/l -
Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth Conditioner Hair Growth Accelerator 60 ml
Boost hair growth and thickness with quinine for fuller, shinier locks.
€12.53€62.65/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Repair shampoo organic for extremely dry hair 200 ml
This organic cupuaçu shampoo deeply nourishes, repairs damaged hair and makes styling easier
€7.00€35.00/l -
BailleulBailleul Ecophane Ecophane Gentle Shampoo 500ml Biorga|Gentle Shampoo Soft 500ml
Ultra-gentle shampoo that gently cleanses, restores strength and vitality, leaving skin soft, shiny and supple.
€9.48€18.96/l -
GilbertGilbert Water Oxygenee 30 Volumea 125ml
Water Oxygen 30 volumes bleaches hair and unsightly down, whitens clothes and removes blood, wine, ink, fruit and coffee stains
€3.46€27.68/l -
-16%
VichyVichy Dercos Anti-dandruff foaming shampoo 200 ml
This 2-in-1 anti-dandruff shampoo gently detangles while rebalancing the scalp’s microbiome, removing 100% of visible flakes from the first wash.
€10.49 €12.49€52.45/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Coloured Hair Shampoo 250ml
CATTIER Coloured Hair Shampoo preserves radiance, gently cleanses and nourishes.
€5.98€23.92/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Définir Sleek & Slay 2-in-1 styling and fixing balm 200 ml
This 2-in-1 styling balm delivers long-lasting hold, protects against breakage and nourishes hair with moringa, chia and sacha inchi oils.
€15.98€79.90/l -
AcmAcm Novophane Anti-Hair Loss Lotion Chronic 100 ml
NOVOPHANE ANTI-HAIR LOSS LOTION SLOWS OCCASIONAL HAIR LOSS AND STIMULATES NEW GROWTH.
€28.79€287.90/l -
JaldesJaldes Silettum Expert Elteans anti-hair loss serum 3 x 40 ml
The treatment helps to slow down hair loss.
€34.90€290.83/l -
NorevaNoreva Sebodiane Ds Greasy Dandruff Care Shampoo 150ml
Specific dermatological care fos squamous conditions.€12.49€83.27/l -
New Organic Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Purifying shampoo refill for oily-prone hair 400 ml
A purifying shampoo that efficiently cleanses and rebalances the scalp. Hair is clean, soft and light!
€17.50€43.75/l