Hair products and treatments
-
René FurtererRené Furterer Color Glow Color Protective Shampoo Cheveux Colores 200ml
OKARA COLOR shampoo for coloured hair gently cleanses, preserving the colour.
€11.98€59.90/l -
UriageUriage D.S Anti-dandruff Treatment Shampoo Hair 200ml
Uriage Anti-dandruff treatment shampoo.
€9.59€47.95/l -
UriageUriage D.S Keratoreducing Treatment Shampoo Hair 150 ml
Uriage Keratoreducing Treatment Shampoo.
€12.49€83.27/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Oily Dandruff Treatment Shampoo 400ml
1st Anti-dandruff shampoo with PROBIOTIC-SCIENCE technology
€15.89€39.72/l -
Made in France
KloraneKlorane Flax Volumea Conditioner for Fine Hair Bio 200ml
Klorane Organic Flax Fibre Volumea Conditioner is Ultra-Light, to instantly detangle fine hair and reveal lasting volume.
€10.01€50.05/l -
Made in France
KloraneKlorane Oats Ultra-soft shampoo All hair types 200ml
Klorane's Ultra-soft Oat Milk Shampoo gently cleanses all hair types.
€6.29€31.45/l -
-14%
VichyVichy Dercos Collagen Filler 17 Intense repairing strengthening shampoo 200ml
Fortifying Repair Shampoo Intensive Anti-Breakage
€11.89 €13.90€59.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer 5 Sens Furterer 5 Sens Beautifying Shampoo 200 ml
FURTERER
5 Sens
beautifying Shampoo
Common use
All hair types
200ml€11.51€57.55/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Disciplining Shampoo Dry and Very Dry Hair 200ml
2-in-1 action: hydrates and tames hair from roots to ends from the 1st application.
€12.59€62.95/l -
Made in France
KloraneKlorane Centaurée Anti-Yellowing Shampoo Organic Centaury 400ml
Klorane Anti-Yellow Shampoo gives your hair subtle cold reflections.
€10.49€26.22/l -
Organic Made in France
CentifoliaCentifolia Hair treatments After shampoo balm with Raspberry extract and Sweet Almond Proteins 200ml
After-shampoo balm with Raspberry extracts and Sweet Almond Proteins.
€8.56€42.80/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Shampoo Cheveux dévitalisés 250ml
TONUCIA NATURAL FILLER plumps, redensifies and deeply hydrates your weakened hair.
€11.98€47.92/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Detangle Bubble Smooth Conditioner for children 250 ml
A gentle children’s conditioner for soft, tangle-free hair.
€12.30€49.20/l -
Made in France
KloraneKlorane Chamomile Highlights Conditioner Blonde hair 200ml
KLORANE Ligntening conditioner with Chamomile repairs, illuminates and instantly detangles blond hair.
€10.79€53.95/l -
Made in France
DucrayDucray Sensinol Soothing scalp itch relief spray Sensitive Scalp 30 ml
SOS anti-itching Care that instantly stops itchy scalp irritations.
€13.00€433.33/l -
GilbertGilbert Hydrogen peroxide 30 volumes 250 ml
A powerful bleaching agent that requires careful handling, ideal for whitening laundry or lightening hair.
€4.00€16.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-Metal Shampoo, Anti-Deposit Masks and Protective Oil Kit Sensitised and brittle hair
Treat your hair to a treatment to combat breakage and preserve your colour with the Metal Detox Trio Kit from L'Oréal Professionnel.
€30.00€146.34/l -
Made in France
DucrayDucray Sabal Seboregulating treating shampoo for oily scalp and hair 200 ml
A targeted treatment shampoo for oily scalp and greasy hair.
€11.59€57.95/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Gentle Honey Shampoo 250ml
Gentle shampoo
Beauty and Vitality
Organic Cosmetics
For all hair types€13.22€52.88/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Bubble Dream shampoo for kids 250 ml
A gentle Bubble Dream shampoo specially made for children.
€11.89€47.56/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Dry Oil Golden Shimmer Visage Corps Et Cheveux 50ml
The NUXE Huile Prodigieuse Or Amazing Dry Gold Oil is a multi-usage dry oil that gives a golden shimmer to your face, body and hair.
€16.90€338.00/l -
WeledaWeleda Toning Capillary Lotion 2x100ml
This Capillary lotion slows hair loss and stimulates and strengthens the scalp.
€16.49€82.45/l -
Organic
CattierCattier Detangling Spray Marshmallow flower 200ml
Cattier Detangling Spray makes styling easier and allows a quick and efficient detangling.
€7.49€37.45/l -
Organic
PuressentielPuressentiel Anti-Lice Anti-lice Shampoo 200ml
Puressentiel Organic Daily Soft Lice Shampoo is to be used after an anti-lice treatment.
With Organic essential oils, the Puressentiel Soft Lice Shampoo softly cleans hair, soothes the scalp and helps to remove dead lice and nits.€7.79€38.95/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing Shampoo 500ml
Pure African shea butter repairing shampoo.
€29.99€59.98/l -
René FurtererRené Furterer Triphasic Active Grow Fortifying anti-breakage mask 200 ml
This fortifying anti-breakage hair mask is specially designed to strengthen weakened lengths.
€29.89€149.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Forticea Furterer Forticea Energising Lotion No Rinse All Hair Types 100ml
Hair energising lotion
effective hair bulge fortifier.
€14.50€145.00/l -
René FurtererRené Furterer Absolue Keratine Repairing care shampoo 200 ml
Furterer Repairing shampoo for damaged, brittle and weakened hair ensures a hair rebirth in 4 to 6 weeks.
€15.88€79.40/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Reconstructing mask with cupuaçu very dry and damaged hair 250 ml
Intensely repairs and nourishes very dry or damaged hair with omega-6 and -9-rich cupuaçu butter, leaving it stronger and easier to detangle.
€16.99€67.96/l -
VichyVichy Dercos Aminexil Clinical 5 Men 21x6ml
VICHY Dercos Aminexil is a multi target anti hair loss treatment
€47.89€380.08/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter 300ml
SARYNA KEY shea butter mask repairs, heals and restores your hair efficiently and in depth.
€38.70€129.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Shampoo 500ml
Damage repair
Pure African Shea Shampoo
Repairing Care€32.00€64.00/l -
-12%
VichyVichy Dercos Collagen Filler 17 Intensive Repairing Fortifying Conditioner 200ml
Fortifying Repairing Intensive Anti-Breakage Conditioner
€14.89 €16.90€74.45/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Hair Conditioner Tous Types de Cheveux 500ml
Beau Terra conditioner is specially designed to easily nourish and detangle your hair.
€5.95€11.90/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach Detangling spray 150 ml
A no-rinse beach spray that instantly detangles and deeply rehydrates hair after swimming or sun exposure, leaving it soft, shiny and protected from breakage.
€9.90€66.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach The Protective Oil icon Hair exposed to UV Salt and Chlorine 100ml
The oil that protects and nourishes hair exposed to the Sun, sea and pool.€9.89€98.90/l