🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Pranarôm Plant oils Organic Shea Butter 100 ml
    Pranarôm

    Pranarôm Plant oils Organic Shea Butter 100 ml

    Pranarom solid butter melts easily, ensures a protective, softening, regenerating and nourishing effect.

    (10)
    €7.98
    €79.80/l
    Out of stock
  2. Made in France A gift for you
    Avène Body Care Oil for Sensitive skin, body & hair 100ml
    Avène

    Avène Body Care Oil for Sensitive skin, body & hair 100ml

    Care oil with a dry and silky finish  for a sensitive skin

    (44)
    €23.35
    €233.50/l
    Out of stock
  3. Tier price Organic
    Mkl Repair Body Gel with Organic Aloe Vera 200 ml
    Mkl

    Mkl Repair Body Gel with Organic Aloe Vera 200 ml

    MKL

    Restorative body gel with Aloe Vera 
    Repairs, soothes and moisturizes
    organic cosmetics

    (21)
    €6.40
    €32.00/l
    Out of stock
  4. Organic
    Natessance Argan Hand And Nail Cream Orange Blossom Bio 75ml
    Natessance

    Natessance Argan Hand And Nail Cream Orange Blossom Bio 75ml

    Argan Orange Blossom Nourishing Hand Cream is a synergy of 2 precious oils: Argan oil, nourishing and anti-oxidant and subtly scented orange blossom oil which flowers have soothing properties.

    (3)
    €5.20
    €69.33/l
    Out of stock
  5. Made in France
    Svr Cicavit+ Sos Anti Itching Anti Mark Soothing Spray 40ml
    Svr

    Svr Cicavit+ Sos Anti Itching Anti Mark Soothing Spray 40ml

    anti itching, anti mark soothing spray

    Effective in case of irritation, severe dryness, itchingbites, and chicken pox.

    (18)
    €8.48
    €212.00/l
    Out of stock
  6. Made in France
    Bioderma Atoderm Sos Anti Itching Ultra Soothing Spray Irritated Skins Peaux très sèches à tendance à l’eczéma atopique 200ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Sos Anti Itching Ultra Soothing Spray Irritated Skins Peaux très sèches à tendance à l’eczéma atopique 200ml

    anti itching ultra soothing spray

    irritated skins

    soothes itching in 60 seconds for 6hr effectiveness.

    (40)
    €14.50
    €72.50/l
    Out of stock
  7. Somatoline Slimming Gel Effet Froid Amincissant 7 nuits 400 ml
    Somatoline

    Somatoline Slimming Gel Effet Froid Amincissant 7 nuits 400 ml

    Slimming gel

    ultra intensive

    Lipolytic action: promotes the reduction of fat deposits. 

    (129)
    €34.98
    €87.45/l
    Out of stock
  8. Les Tendances D'Emma Eco Belle Layering Kit Make Up Removal Gloves x6
    Les Tendances D'Emma

    Les Tendances D'Emma Eco Belle Layering Kit Make Up Removal Gloves x6

    Layering kit

    6 make up removal gloves

    (3)
    €21.76
    €3.63/u
    Out of stock
  9. MÊME Fragilized Hands Care Gloves 1 Pair 2x15ml
    MÊME

    MÊME Fragilized Hands Care Gloves 1 Pair 2x15ml

    MÊME care gloves for damaged hands.

    (0)
    €10.96
    €365.33/l
    Out of stock
  10. MÊME Skincare Slippers For Fragile Feet 1 Pair 2x15ml
    MÊME

    MÊME Skincare Slippers For Fragile Feet 1 Pair 2x15ml

    MÊME care slippers for damaged feet.

    (0)
    €10.79
    €10.79/u
    Out of stock
  11. Made in France
    Elancyl Slim Massage Giftboxes 200ml
    Elancyl

    Elancyl Slim Massage Giftboxes 200ml

    The Giftboxes contain a massaging roller and a concentrated Slimming Gel.

    (42)
    €38.34
    €191.70/l
    Out of stock
  12. Alvadiem Hand And Nail Repairing Cream Apivita 50ml
    Alvadiem

    Alvadiem Hand And Nail Repairing Cream Apivita 50ml

    Repairing hand cream.
    Hands and nails.
    Honey, lemon and shea butter.


    (21)
    €4.90
    €98.00/l
    Out of stock
  13. Alvadiem Multi Defense Hand & Foot Cream 150ml
    Alvadiem

    Alvadiem Multi Defense Hand & Foot Cream 150ml

    Alvadiem Multi-Defence Cream protects your skin exposed to climatic stress

    (12)
    €10.00
    €66.67/l
    Out of stock
  14. Alvadiem Intensive protective care for dry and fragile feet 100 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Intensive protective care for dry and fragile feet 100 ml

    Intense Protection Care
    Repairs and moisturises feet durably
    Protects against friction
    Encourages microcirculation

    (40)
    €10.00
    €100.00/l
    Out of stock
  15. Alvadiem Apigel Hands And Feet Care Apivita 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Apigel Hands And Feet Care Apivita 10ml

    frostbite, chapped skin, itching, tingling
    Apigel Regenerating hands and feet care
    Targeted action

    (9)
    €11.84
    €1,184.00/l
    Out of stock
  16. -6% Made in France
    Topicrem Mela Ultra-hydrating unifying milk for sensitive skin with Mela 500 ml
    Topicrem

    Topicrem Mela Ultra-hydrating unifying milk for sensitive skin with Mela 500 ml

    Unifies skin tone, reduces dark spots and delivers 24-hour intense hydration with niacinamide, algae extract and SPF15 protection.

    (17)
    €31.63 €33.64
    €63.26/l
    Out of stock
  17. Promo
    Melvita Melvita Douche Gommante Bio 200 ml
    Melvita

    Melvita Melvita Douche Gommante Bio 200 ml

    (1)
    €7.90
    €39.50/l
    Out of stock
  18. Made in France
    Institut Esthederm Cellular Water Moisturizing Melting Cream 400ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Cellular Water Moisturizing Melting Cream 400ml

    ESTHEDERM Cellular Water Melting Cream offers an ultra-melting and refreshing "cocooning" texture. 

    (5)
    €38.29
    €95.72/l
    Out of stock
  19. Made in France
    Nuxe Reve De Miel Melting Body Balm-in-Oil 200ml
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel Melting Body Balm-in-Oil 200ml

    The balm-in-oil hydrates, nourishes and soothes dry skin.

    (50)
    €19.99
    €99.95/l
    Out of stock
  20. Made in France
    Garancia Christmas gift set Skin Renewal Giftboxes 175ml
    Garancia

    Garancia Christmas gift set Skin Renewal Giftboxes 175ml

    The essential ritual for perfectly radiant Skin!

    (0)
    €28.00
    €233.33/l
    Out of stock
  21. Made in France
    A-Derma Xeraconfort Nourishing Anti-drying Cleansing Cream 200ml
    A-Derma

    A-Derma Xeraconfort Nourishing Anti-drying Cleansing Cream 200ml

     Nourishing & cleansing cream, hydrates & soothes dry skin.

    (10)
    €12.90
    €64.50/l
    Out of stock
  22. Cerave Body Crème Mains Réparatrices Mains Très Sèches Gercées Abimées very dry skin 2x50ml
    Cerave

    Cerave Body Crème Mains Réparatrices Mains Très Sèches Gercées Abimées very dry skin 2x50ml

    CERAVE Repairing Hand Cream nourishes damaged hands with severe dryness.

    (533)
    €9.00
    €90.00/l
    Out of stock
  23. Organic Made in France Vegan
    Patyka Hand In Hand Cream Bio Nutri Dry Skin 40ml
    Patyka

    Patyka Hand In Hand Cream Bio Nutri Dry Skin 40ml

    This cream nourishes, protects and repairs dry hands.

    (4)
    €9.90
    €247.50/l
    Out of stock
  24. Noreva Xerodiane Cera+ Replenishing Balm Xerodiane Ap+ 2x400ml
    Noreva

    Noreva Xerodiane Cera+ Replenishing Balm Xerodiane Ap+ 2x400ml

    NOREVA
    Xerodiane AP+
    replenishing balm

    _x000D_

    To protect, nourish, soothe and repair sensitive skins prone to atopy.

    _x000D_

    400ml

    (0)
    €24.59
    €30.74/l
    Out of stock
  25. Biotherm Women's Perfume Coffret Eau Vitaminée 175ml
    Biotherm

    Biotherm Women's Perfume Coffret Eau Vitaminée 175ml

    This BIOTHERM Eau Vitaminée set contains a Eau vitaminée and a Shower Gel.

    (3)
    €33.49
    €191.37/l
    Out of stock
  26. Mercurochrome Exfoliating Pedi-peeling mask
    Mercurochrome

    Mercurochrome Exfoliating Pedi-peeling mask

    Mercurochrome® Pedi-Peeling Mask is based on fruit acids (AHAs), active ingredients known to eliminate calluses creating a "peeling" effect.

    (19)
    €15.76
    Out of stock
  27. Vitry Skin Scissors Curved Blades
    Vitry

    Vitry Skin Scissors Curved Blades

    These scissors are ideal for removing small skins.

    (1)
    €13.00
    Out of stock
  28. Made in France
    Bioderma Atoderm Ultra Nourishing Cream Normal To Dry Sensitive Skin 500ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Ultra Nourishing Cream Normal To Dry Sensitive Skin 500ml

    Atoderm cream reinforces the cutaneous barrier & stores water in the upper epidermis layers

    (35)
    €12.04
    €24.08/l
    Out of stock
  29. Natessance Avocado Oil Dry Skin 50 ml
    Natessance

    Natessance Avocado Oil Dry Skin 50 ml

    Nourishing avocado oil
    dry skin 
    With natural vitamin E 

    (3)
    €4.49
    €89.80/l
    Out of stock
  30. Made in France
    Roger & Gallet Jean-Marie Farina Eau De Cologne 1l
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Jean-Marie Farina Eau De Cologne 1l

    The dazzling freshness of citrus fruits and the elegance of herbs.

    (15)
    €159.90
    €159.90/l
    Out of stock
  31. Made in France
    Topicrem Ultra-Hydrating Crème Mains Douces Nourrit 48h 50 ml
    Topicrem

    Topicrem Ultra-Hydrating Crème Mains Douces Nourrit 48h 50 ml

    This ultra-hydrating hand cream instantly moisturises, deeply nourishes and protects dry, damaged hands.

    (14)
    €3.49
    €69.80/l
    Out of stock
  32. Made in France
    Topicrem Ur Dermo-Specific Sos Repair Body Cream -10 Peaux Tres Seches 200ml
    Topicrem

    Topicrem Ur Dermo-Specific Sos Repair Body Cream -10 Peaux Tres Seches 200ml

    TOPICREM 
    SOS 
    repair body cream
    deeply nourishes and repairs
    10% urea complex
    tightness sensations
    200ml

    (6)
    €10.79
    €53.95/l
    Out of stock
  33. Made in France
    Topicrem Da Atopic Skin Ad Emollient Balm Atopic Skin Peaux Atopiques 200ml
    Topicrem

    Topicrem Da Atopic Skin Ad Emollient Balm Atopic Skin Peaux Atopiques 200ml

    TOPICREM
    atopic skins
    very dry and sensitive skins
    face and body
    soothes and repairs
    itchings & irritations
    babies, children and adults
    200ml 

    (8)
    €8.14
    €40.70/l
    Out of stock
  34. Mavala Nail Files x8
    Mavala

    Mavala Nail Files x8

    NAIL NIPPLES, made of soft wood, are specially adapted to the "fragility" of the nail.

    (12)
    €5.10
    Out of stock
  35. Made in France
    Bioderma Atoderm PP Face and body balm dry and sensitive skin 500 ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm PP Face and body balm dry and sensitive skin 500 ml

    Atoderm PP Ultra Nourishing Balm by Bioderma restores your hydrolipidic film & soothes severe and recurrent cutaneous dryness 

    (94)
    €16.96
    €33.92/l
    Out of stock
  36. Alvadiem Repairing ointment damaged and fragile skin 50 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Repairing ointment damaged and fragile skin 50 ml

    Repairs and protects very damaged skin with royal jelly and extra virgin olive oil to help prevent dehydration.

    (166)
    €9.88
    €197.60/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara