🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Alvadiem Apivita Dry Foot Balm Pieds secs 150ml
    Alvadiem

    Alvadiem Apivita Dry Foot Balm Pieds secs 150ml

    (162)
    €9.89
    €65.93/l
    Out of stock
  2. Cattier Ultra Nourishing Hand Cream 75 ml
    Cattier

    Cattier Ultra Nourishing Hand Cream 75 ml

    Ultra nourishing and soothing, it softens the skin and protects hands from dryness and helps resist cold and external aggressions.
    (27)
    €4.49
    €59.87/l
    Out of stock
  3. Made in France
    Biotherm Perfumed water Water 100ml
    Biotherm

    Biotherm Perfumed water Water 100ml

    BIOTHERM
    The Water
    Water de Toilette
    Perfumes Spray
    Invigorates, refreshes and replenishes
    100 ml

    (48)
    €38.50
    €385.00/l
    Out of stock
  4. Made in France
    Caudalie Eaux Fraîches Eau Fraiche Rose Des Vignes 50ml
    Caudalie

    Caudalie Eaux Fraîches Eau Fraiche Rose Des Vignes 50ml

    Caudalie
    Eau fraîche
    Rose des vignes
    0% paraben
    0% phenoxyethanol
    0% phtalate
    0% mineral oils
    0% sodium laureth sulfate
    0% animal ingredient
    Rose, rhubarb and musc
    50 ml

    (361)
    €19.00
    €380.00/l
    Out of stock
  5. Naturado Luxury Hammam Glove
    Naturado

    Naturado Luxury Hammam Glove

    luxury hamman glove

    (12)
    €5.95
    Out of stock
  6. Lierac Phytolastil Stretch mark prevention gel 200 ml
    Lierac

    Lierac Phytolastil Stretch mark prevention gel 200 ml

    Enriched with alchemilla, ivy and horsetail complex, this gel hydrates, soothes tightness and helps prevent stretch marks caused by puberty, pregnancy or weight fluctuations.

    (8)
    €13.90
    €69.50/l
    Out of stock
  7. -20%
    Weleda Stretch Mark Massage Oil 2x100ml
    Weleda

    Weleda Stretch Mark Massage Oil 2x100ml

    Weleda Stretch Mark Massage Oil is your best ally during your pregnancy: Helps prevent and reduce stretch marks.

    (188)
    €19.06 €23.82
    €95.30/l
  8. Organic Made in France
    Gamarde Caffeine Active Slimming Gel 200 ml
    Gamarde

    Gamarde Caffeine Active Slimming Gel 200 ml

    This caffeine-enriched slimming gel targets the appearance of orange-peel skin, thanks to natural caffeine’s recognised firming properties.

    (1)
    €26.90
    €134.50/kg
    Out of stock
  9. Somatoline Slimming Intensive Slimming 7 Nights 400 ml
    Somatoline

    Somatoline Slimming Intensive Slimming 7 Nights 400 ml

    See visible slimming results in just 7 nights.

    (172)
    €34.98
    €87.45/l
    Out of stock
  10. Eafit Inergy Relaxing Massage Gel 75ml
    Eafit

    Eafit Inergy Relaxing Massage Gel 75ml

    Specially formulated to promote muscle recovery, the anti-fatigue massage gel is the essential complement to your training and competitions that put your muscles to the test. 

    (4)
    €7.28
    €97.07/l
    Out of stock
  11. Weleda Birch Exfoliating Shower Cream 150ml
    Weleda

    Weleda Birch Exfoliating Shower Cream 150ml

    Weleda Birch Exfoliating Shower Cream  gently cleanses your skin, restoring its balance

    (22)
    €6.79
    €45.27/l
    Out of stock
  12. Organic
    Acorelle 300g
    Acorelle

    Acorelle 300g

    An oriental wax for sensitive skin, effective on short hairs for clean, neat, long-lasting results for up to 4 weeks!

    (0)
    €9.59
    €31.97/kg
    Out of stock
  13. Organic
    Alphanova Organic Mum Sante Anti-stretch Marks Double Action 150ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Mum Sante Anti-stretch Marks Double Action 150ml

    Alphanova Anti-stretch marks Double action is a paraben-free, certified organic and innovative cosmetic care treatment aimed at the prevention and care of stretch marks.

    (14)
    €16.30
    €108.67/l
    Out of stock
  14. Cavilon Anti Irritation And Redness Cream 28g
    Cavilon

    Cavilon Anti Irritation And Redness Cream 28g

    3M Cavilon Protective Cream is a concentrated neutral pH cream that protects healthy skin and irritated skin by creating a long lasting protective barrier. 

    It also moisturises dry skins. 

    (3)
    €7.56
    €270.00/kg
    Out of stock
  15. -10%
    Oemine Hydrating Cream PSO 100ml
    Oemine

    Oemine Hydrating Cream PSO 100ml

    Oemine P.S.O. Cream is designed to restore suppleness and regenerate flaky skin.

    (12)
    €15.29 €16.99
    €152.90/l
    Out of stock
  16. Biotherm Energy Water Fragrant Water 100ml
    Biotherm

    Biotherm Energy Water Fragrant Water 100ml

    L'Eau d'Energy is an energising fragrance mist with stimulating notes of orange pulp, mandarin orange, cape gooseberry, Lemon, apricot pulp, fresh Jasmin and cyclamen

    (2)
    €35.29
    €352.90/l
    Out of stock
  17. Uriage Bariéderm-Cica Ointment for cracks and chapped fragile skin 40 ml
    Uriage

    Uriage Bariéderm-Cica Ointment for cracks and chapped fragile skin 40 ml

    Helps isolate, repair and soften recent or long-standing cracks and chapped skin.

    (24)
    €11.90
    €297.50/kg
    Out of stock
  18. Klinge Pharma A.I A.i. Body Soothing Cream Lait Corps 200ml
    Klinge Pharma

    Klinge Pharma A.I A.i. Body Soothing Cream Lait Corps 200ml

    Soothing care for dry, irritated and reactive skins.

    (7)
    €17.99
    €89.95/l
    Out of stock
  19. Klinge Pharma A.I Daily Nutri-Moisturizer Intensive cream Dry to normal skin 100ml
    Klinge Pharma

    Klinge Pharma A.I Daily Nutri-Moisturizer Intensive cream Dry to normal skin 100ml

    Physiogel Daily Nutri-Moisturiser Intensive Cream is an intense care product formulated to boost and replenish the lipid barrier for a normal to dry skin.

    (8)
    €17.50
    €175.00/l
    Out of stock
  20. Made in France
    Biotherm Eau Pure Eau Pure Spray Invigorating 100ml
    Biotherm

    Biotherm Eau Pure Eau Pure Spray Invigorating 100ml

    Its green tea, lime and kiwi content hits you like a blast of water, a fresh aromatic trail, engorged with pure, healthy green fruit.

     

    (54)
    €38.45
    €384.50/l
    Out of stock
  21. Organic Made in France
    Gamarde Organic Hard Skin Cream 40 g
    Gamarde

    Gamarde Organic Hard Skin Cream 40 g

    Enriched with nourishing and keratolytic actives, this organic hard skin cream softens the epidermis and targets calluses with organic wintergreen essential oil.

    (5)
    €7.99
    €199.75/kg
    Out of stock
  22. Made in France A gift for you
    Avène Cold Cream Hand Cream Mains sèches à très sèches 50ml
    Avène

    Avène Cold Cream Hand Cream Mains sèches à très sèches 50ml

    Adapted to dry and damaged hands,  Cold Cream Hand Cream soothes hands assaulted by physical, chemical or thermal agents.

    (59)
    €4.69
    €93.80/l
    Out of stock
  23. -20%
    Weleda Arnica Massage oil 200 ml
    Weleda

    Weleda Arnica Massage oil 200 ml

    Weleda’s Arnica Massage Oil is the go-to choice for athletes, perfect for pre-workout prep and post-exercise recovery.

    (88)
    €11.89 €14.87
    €59.45/l
    Out of stock
  24. Weleda Calendula Cream 75ml
    Weleda

    Weleda Calendula Cream 75ml

    It prevents the skin dryness, even for the driest areas ( elbows, heels, knees).

    (56)
    €6.49
    €86.53/l
    Out of stock
  25. Dr. Theiss Naturwaren Calendula Balm 100ml
    Dr. Theiss Naturwaren

    Dr. Theiss Naturwaren Calendula Balm 100ml

    Soothing, anti-drying care for the face and body.

    (11)
    €11.44
    €114.40/l
    Out of stock
  26. Vitry Ceramic Colour Plantar Rape
    Vitry

    Vitry Ceramic Colour Plantar Rape

    Ceramic foot lift to smooth the skin on your feet.

    (2)
    €10.40
    Out of stock
  27. Klinge Pharma A.I Nutri-hydrating Body Milk Peaux normales à sèches 200ml
    Klinge Pharma

    Klinge Pharma A.I Nutri-hydrating Body Milk Peaux normales à sèches 200ml

    Dry sensitive and reactive skins.

    (3)
    €10.79
    €53.95/l
    Out of stock
  28. Eucerin UreaRepair Plus Repairing Handcream 5% Urea Dry Skin 75ml
    Eucerin

    Eucerin UreaRepair Plus Repairing Handcream 5% Urea Dry Skin 75ml

    Nourishes and softens the very dry and damaged hands.

    (162)
    €5.03
    €67.07/l
    Out of stock
  29. Made in France
    Caudalie Fleur de vigne Caudalie Eau Fraiche Fleur De Vigne 50ml
    Caudalie

    Caudalie Fleur de vigne Caudalie Eau Fraiche Fleur De Vigne 50ml

    Energising, toning, hydrating and deliciously fragranced eau fraiche.

    (371)
    €19.00
    €380.00/l
    Out of stock
  30. Klinge Pharma A.I Soothing AI care dry, irritated and sensitive skin 50 ml
    Klinge Pharma

    Klinge Pharma A.I Soothing AI care dry, irritated and sensitive skin 50 ml

    Physiogel A.I. Soothing Cream combines a natural molecule PEA (Palmitoyl EthanolAmide) and a high tech hydrating base for a calmed sensitive skin.

    (28)
    €12.60
    €252.00/l
    Out of stock
  31. Lierac Phytolastil Stretch Mark Correction Solution 100 ml
    Lierac

    Lierac Phytolastil Stretch Mark Correction Solution 100 ml

    Enriched in alchemilla, ivy, horsetail, LIERAC Phytolastil Solute prevents and reduces stretch marks 

    (5)
    €13.00
    €130.00/l
    Out of stock
  32. Vitry Extra Flat Stainless Steel Nail Clipper 57b
    Vitry

    Vitry Extra Flat Stainless Steel Nail Clipper 57b

    Extra-flat stainless steel nail clippers.

    (6)
    €9.59
    Out of stock
  33. Made in France
    Biotherm Eau Vitaminée Eau Vitaminee Body Care 100ml
    Biotherm

    Biotherm Eau Vitaminée Eau Vitaminee Body Care 100ml

    Parfum eau vitaminée

    refreshing and tangy

    with glycerin

    nourishes your skin

     

    (56)
    €36.90
    €369.00/l
    Out of stock
  34. Made in France
    Cicabiafine Hand Cream Intense Repair Sèches gercèes ou abîmées 2x75ml
    Cicabiafine

    Cicabiafine Hand Cream Intense Repair Sèches gercèes ou abîmées 2x75ml

    For dry, chappy or damaged hands. Suitable for all the family and sensitive skins. Protects hands and makes them softer and more supple.

    (69)
    €8.77
    €58.47/l
    Out of stock
  35. Made in France
    Neutrogena Hands Cream Concentrate Perfumes Free Peaux très sèches 2x50ml
    Neutrogena

    Neutrogena Hands Cream Concentrate Perfumes Free Peaux très sèches 2x50ml

    Concentrated cream for damaged, dry hands.

    (282)
    €8.50
    €85.00/l
    Out of stock
  36. Organic Made in France Vegan
    Dermaclay Intensive Body And Chest Firming Milk 200ml
    Dermaclay

    Dermaclay Intensive Body And Chest Firming Milk 200ml

    Dermaclay intensive body and chest firming milk

    200 ml

    Fights against slackening of sensitive areas: chest and body (breasts, interior thighs and arms, belly, hips, buttocks).

    (17)
    €17.10
    €85.50/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara