🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Organic
    Acorelle Certified Organic Face Cold Wax Strips 4.8ml
    Acorelle

    Acorelle Certified Organic Face Cold Wax Strips 4.8ml

    Effective on short hairs for long-lasting results of up to 4 weeks.

    (1)
    €6.12
    €1,275.00/l
    Out of stock
  2. Organic
    Acorelle Bandes de Cire Froide Aisselles et Maillot BIO Certifiées x20
    Acorelle

    Acorelle Bandes de Cire Froide Aisselles et Maillot BIO Certifiées x20

    Cold wax stripes for arm pits and bikini line,  Acorelle.

    (3)
    €5.92
    Out of stock
  3. Biotherm Body Milk Hydrating Routine Set
    Biotherm

    Biotherm Body Milk Hydrating Routine Set

    BIOTHERM Body moisturising routine: Body Milk, Hand Cream, Shower Milk.

    (1)
    €17.95
    €37.79/l
    Out of stock
  4. Dermagor Atopicalm Cool Cream Nutritive Care Peaux Sèches 100ml
    Dermagor

    Dermagor Atopicalm Cool Cream Nutritive Care Peaux Sèches 100ml

    Dermagor Cold Cream Nutritive Care 100ml with light texture rich in soothing nutritive agents compensates the deficiencies of dry skins, restores the hydrolipidic film and protects from external aggression. It is suitable for the whole family and to driest skins.

    (3)
    €13.00
    €130.00/l
    Out of stock
  5. -29%
    Asepta Akileine Nutri-repair foot cream 75 ml
    Asepta

    Asepta Akileine Nutri-repair foot cream 75 ml

    Nourishing-repairing cream for dry feet, ideal for very dry skin.

    (30)
    €4.90 €6.90
    €65.33/l
    Out of stock
  6. Vitry Removable Bath Brush in Wood and Natural Silk Wood and Natural Silk
    Vitry

    Vitry Removable Bath Brush in Wood and Natural Silk Wood and Natural Silk

    Wooden brush for massaging the back. Removable brush with fabric handle for use as a Bath sponge.

    (4)
    €6.89
    €6.89/u
    Out of stock
  7. Made in France
    Bioderma Atoderm Intense balm ultra-soothing sensitive skin treatment Visage et Corps Peaux Très Sèches 2x500ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Intense balm ultra-soothing sensitive skin treatment Visage et Corps Peaux Très Sèches 2x500ml

    Ultra-soothing for less itching and ultra-nourishing for skin lipids.

    (5)
    €35.62
    €35.62/l
    Out of stock
  8. Made in France
    Neutrogena CICA Dry and Cracked Feet and Heels Cream Intensive Repair 50ml
    Neutrogena

    Neutrogena CICA Dry and Cracked Feet and Heels Cream Intensive Repair 50ml

    Neutrogena® Cracked Heel Foot Cream helps repair cracked heels from day one.
    (60)
    €7.56
    €151.20/l
    Out of stock
  9. Made in France
    La Roche-Posay Lipikar Ap+M Replenishing Balm Peaux A Tendance Eczema Atopique 2x400ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Lipikar Ap+M Replenishing Balm Peaux A Tendance Eczema Atopique 2x400ml

    LA ROCHE-POSAY Lipikar AP + M Replenishing Balm soothes dry, very dry skin, atopic eczema-prone skin.

    (184)
    €38.60
    €48.25/l
    Out of stock
  10. Uriage Bariéderm-Cica Dermatological Oil for Stretch Marks and Scars 100 ml
    Uriage

    Uriage Bariéderm-Cica Dermatological Oil for Stretch Marks and Scars 100 ml

    Cica-Dermatological Oil prevents & corrects fresh marks and scars 

    (61)
    €18.00
    €180.00/l
    Out of stock
  11. Made in France
    Garancia Fee-Moi fondre Crackling foam Boost Body 400 ml
    Garancia

    Garancia Fee-Moi fondre Crackling foam Boost Body 400 ml

    Garancia's Multi-Action Slimming Creamy Mousse

    (24)
    €29.90
    €74.75/l
    Out of stock
  12. Poderm Ingrown toenail serum 8ml
    Poderm

    Poderm Ingrown toenail serum 8ml

    Relieves ingrown toenail pain and forms a protective film to soothe tension

    (5)
    €21.49
    €2,686.25/l
    Out of stock
  13. Made in France
    Caudalie Vinosculpt Body lift and firming balm 250 ml
    Caudalie

    Caudalie Vinosculpt Body lift and firming balm 250 ml

    Caudalie Vinosculpt Lift & Firm Body Balm is N°1 natural slimming solution in France.

    (1767)
    €25.90
    €103.60/l
    Out of stock
  14. Isispharma Secalia Relipid+ Balm Ato Atopy-prone Skin 400ml
    Isispharma

    Isispharma Secalia Relipid+ Balm Ato Atopy-prone Skin 400ml

    To rebuild the skin barrier and soothe itching.

    (2)
    €16.49
    €41.22/l
    Out of stock
  15. Made in France
    Garancia Travel kits My Essentials Beauty
    Garancia

    Garancia Travel kits My Essentials Beauty

    Your 5 essential, efficient Skincare products for a complete beauty routine with clean, natural and sensorial formulas, in an ultra-fashionable Kits.

    (14)
    €12.50
    €223.21/l
    Out of stock
  16. Made in France A gift for you
    Avène Xeracalm A.D Soothing Concentrate 50 ml
    Avène

    Avène Xeracalm A.D Soothing Concentrate 50 ml

    Avene Xeracalm soothing concentrate soothes intense localised itching and irritation, reduces severe dryness.

    (13)
    €11.89
    €237.80/l
    Out of stock
  17. Isispharma Suavigel Soothing Cream Gel for Irritated and Fragile Skin 40ml
    Isispharma

    Isispharma Suavigel Soothing Cream Gel for Irritated and Fragile Skin 40ml

    Do you need to soothe irritated, fragile skin? SUAVIGEL® will help soothe your Skin and restore comfort.

    (25)
    €8.50
    €212.50/l
    Out of stock
  18. Made in France
    Bioderma Atoderm Intensive soothing fresh care gel-cream Irritated skin prone to atopic conditions 500 ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Intensive soothing fresh care gel-cream Irritated skin prone to atopic conditions 500 ml

    Ultra-soothing, ultra-nourishing, anti-itching and repairing treatment.

    (126)
    €16.94
    €33.88/l
    Out of stock
  19. Made in France
    Garancia Bewitching Formule Peeling And Firming Body Cream 400ml + 75ml
    Garancia

    Garancia Bewitching Formule Peeling And Firming Body Cream 400ml + 75ml

    GARANCIA
    The Formule Ensorcelante

     Against Crocodile Skin by Garancia, nourishes and moisturizes skin for 24 hours.

    It gums and smoothes, has no grain, and is enriched with an anti-sagging complex.

    (12)
    €29.90
    €74.75/l
    Out of stock
  20. A gift for you
    Avène Cicalfate+ Drying repair spray 100 ml
    Avène

    Avène Cicalfate+ Drying repair spray 100 ml

    Soothes, dries and repairs superficial irritation in skin prone to redness or maceration, thanks to absorbent powders and a postbiotic repair active.

    (26)
    €10.19
    €101.90/l
    Out of stock
  21. Made in France Vegan
    Nuxe Sun Melting Cream SPF50 + Refreshing After-sun 50ml+50ml
    Nuxe

    Nuxe Sun Melting Cream SPF50 + Refreshing After-sun 50ml+50ml

    Nuxe Melting Cream SPF50 & Refreshing After-Sun Milk DUO hydrates your skin & prolongs your tan

    (6)
    €14.90
    €149.00/l
    Out of stock
  22. Poderm Nail Fungus Persistent Boost Supplement 6 ml
    Poderm

    Poderm Nail Fungus Persistent Boost Supplement 6 ml

    Poderm Dermocaustic Essential Oi is a perfect solution for severe or difficult fungal infections.

    (9)
    €17.50
    €2,916.67/l
    Out of stock
  23. Poderm Silicon nail serum for fragile nails 8 ml
    Poderm

    Poderm Silicon nail serum for fragile nails 8 ml

    Strengthen and protect fragile nails with silicon, vitamin B12 and castor oil.

    (8)
    €21.29
    €2,661.25/l
    Out of stock
  24. Poderm Foot Deodorant Spray 50 ml
    Poderm

    Poderm Foot Deodorant Spray 50 ml

    Poderm Foot Deodorant Spray reduces sweat and neutralises odours with tea tree, lemon and mint for long-lasting freshness.

    (10)
    €21.94
    €438.80/l
    Out of stock
  25. Made in France Vegan
    Nuxe Body Rêve de thé® Replenishing Shower Jelly 200ml
    Nuxe

    Nuxe Body Rêve de thé® Replenishing Shower Jelly 200ml

    Nuxe Rêve de Thé Ultra-fresh Shower Jelly for a smoothed and invigorated skin.

    (8)
    €6.90
    €34.50/l
    Out of stock
  26. Made in France Vegan
    Nuxe Body Rêve de thé® 24h Replenishing Hydrating Milk 400ml
    Nuxe

    Nuxe Body Rêve de thé® 24h Replenishing Hydrating Milk 400ml

    Nuxe Reve de Thé Body milk hydrates, softens, revitalizes.

    (6)
    €18.65
    €46.62/l
    Out of stock
  27. Made in France Vegan
    Nuxe Body Rêve de thé® Firming toning cream 200 ml
    Nuxe

    Nuxe Body Rêve de thé® Firming toning cream 200 ml

    Firming body cream that tones and hydrates the skin.

    (24)
    €31.79
    €158.95/l
    Out of stock
  28. Clinique For Men Antiperspirant Deodorant Roll-on 75ml
    Clinique

    Clinique For Men Antiperspirant Deodorant Roll-on 75ml

    Clinique Anti-perspirant deodorant for men neutralises odours with a delicate citrus fragrance.

    (5)
    €16.99
    €226.53/l
    Out of stock
  29. Philips 100% waterproof epilator Series 8000 Satinelle BRE710/00
    Philips

    Philips 100% waterproof epilator Series 8000 Satinelle BRE710/00

    Gentle yet powerful, Philips Series 8000 epilator ensures a smooth and hair-free legs in just 10 minutes.

    (910)
    €69.94
    Out of stock
  30. Nair Roll On Sugar Wax with milk and honey extracts Dry and sensitive skin 100ml
    Nair

    Nair Roll On Sugar Wax with milk and honey extracts Dry and sensitive skin 100ml

    Body depilatory roll-on for dry and sensitive skin 100ml.

    (0)
    €8.99
    €89.90/l
  31. Nair Divine hot wax underarms and bikini line 100 g
    Nair

    Nair Divine hot wax underarms and bikini line 100 g

    Hot wax pot for underarm and bikini hair removal with wipes.

    (2)
    €5.29
    €52.90/kg
    Out of stock
  32. Nair Divine Wax Gentle Ritual Complete Epilator 400g
    Nair

    Nair Divine Wax Gentle Ritual Complete Epilator 400g

    400g pot of hot wax for full body waxing with Evening Primrose and Argan oils.

    (3)
    €10.00
    €25.00/kg
  33. Alvadiem Nutri-Comfort Body Lotion Dry and sensitive skin 200ml
    Alvadiem

    Alvadiem Nutri-Comfort Body Lotion Dry and sensitive skin 200ml

    Care to soften and nourish dry, sensitive skin on a daily basis.

    (13)
    €11.89
    €59.45/l
    Out of stock
  34. Alvadiem Xerolia Nourishing Dry Oil Dry and sensitive skin 100 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Xerolia Nourishing Dry Oil Dry and sensitive skin 100 ml

    Nutri-comfort nourishing and moisturising dry oil 100ml for the body.

    (12)
    €15.89
    €158.90/l
    Out of stock
  35. Tier price Made in France
    Mkl Hydrating Body & Hands Lait dÂnesse certified COSMOS ORGANIC 200ml
    Mkl

    Mkl Hydrating Body & Hands Lait dÂnesse certified COSMOS ORGANIC 200ml

    Our certified ORGANIC Lait d'Ânesse moisturiser is ideal for daily use to hydrate your skin. Body & Hands.

    (1)
    €9.40
    €47.00/l
  36. A-Derma The essentials Universal cream sensitive skin 50 ml
    A-Derma

    A-Derma The essentials Universal cream sensitive skin 50 ml

    Lightweight and non-greasy, this gentle cream hydrates, nourishes and soothes even sensitive skin in just 28 days.

    (26)
    €10.30
    €206.00/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara