🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Vita Citral Soothing Repairing Care Gel TR+ 25% Free Damaged and chapped hands 100ml
    Vita Citral

    Vita Citral Soothing Repairing Care Gel TR+ 25% Free Damaged and chapped hands 100ml

    Vita Citral Soothing Repairing Gel is lookign after chapped and damaged hands.

    (5)
    €10.49
    €104.90/l
    Out of stock
  2. Herome SOS Damaged Nails 7ml
    Herome

    Herome SOS Damaged Nails 7ml

    Herome SOS Damaged Nails repairs and nourishes damaged nails.

    (1)
    €16.00
    €2,285.71/l
    Out of stock
  3. Poderm Color Care Tea Tree nail care polish 8 ml

    Multiple choice

    Poderm

    Poderm Color Care Tea Tree nail care polish 8 ml

    Repairs and brightens damaged or yellowed nails with organic antifungal Tea Tree oil while enhancing their natural beauty.

    (8)
    €0.00/l
    Out of stock
  4. Organic
    Natessance Comforting organic body milk - Organic honey 400 ml
    Natessance

    Natessance Comforting organic body milk - Organic honey 400 ml

    Deeply nourishes dry to very dry skin with organic honey, leaving skin soft and comforted all day long.

    (3)
    €10.90
    €27.25/l
    Out of stock
  5. Embryolisse Multi-functional beauty oil 100ml
    Embryolisse

    Embryolisse Multi-functional beauty oil 100ml

    Embryolisse Beauty Oil is a multi-functional treatment: hydrates, nourishes and beautifies your skin.

    (5)
    €19.80
    €198.00/l
    Out of stock
  6. Made in France
    A-Derma Exomega Control Anti-Scratching Emollient Spray for Dry Skin Dry Skin 50ml
    A-Derma

    A-Derma Exomega Control Anti-Scratching Emollient Spray for Dry Skin Dry Skin 50ml

    A-Derma Anti-Scratching Emollient Spray soothes dry, atopic skin.

    (3)
    €11.80
    €236.00/l
    Out of stock
  7. Made in France
    Institut Esthederm Cellular Water Gentle cellular water scrub Corps 200ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Cellular Water Gentle cellular water scrub Corps 200ml

    Esthederm gentle cellular water scrub ensures a gentle peeling, exfoliation and micro-relief smoothing effect.

    (1)
    €30.42
    €152.10/l
    Out of stock
  8. Nuxe Prodigieux® Floral Giftbox La Fête en Rose 100ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Floral Giftbox La Fête en Rose 100ml

    Enjoy Prodigieux Floral GiftBox by Nuxe: oil, perfume, shower jelly, candle!

    (4)
    €49.90
    €232.09/l
    Out of stock
  9. Nuxe Prodigieux® Coffret Fragrance mythique 50ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Coffret Fragrance mythique 50ml

    Enjoy a sun-filled, addictive fragrance of Nuxe Prodigieux Giftbox!

    (3)
    €38.90
    €243.12/l
    Out of stock
  10. Made in France
    Institut Esthederm Intensive Glauscine Body Serum 200ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Intensive Glauscine Body Serum 200ml

    ESTHEDERM Intensive Glauscine Serum is efficient against encrusted and resistant cellulite. 

    (1)
    €62.00
    €310.00/l
    Out of stock
  11. Made in France
    Institut Esthederm Intensive Glauscine Glauscine Cream 200ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Intensive Glauscine Glauscine Cream 200ml

    ESTHEDERM Intensive Glauscine Body Cream is efficient against encrusted and resistant cellulite. 

    (0)
    €62.00
    €310.00/l
    Out of stock
  12. Egyptian Magic Multi-Purpose Skincare 7,5ml
    Egyptian Magic

    Egyptian Magic Multi-Purpose Skincare 7,5ml

    Egyptian Magic is a 100% natural and multi-purpose treatment.

    (2)
    €7.49
    €998.67/l
    Out of stock
  13. Alvadiem Body Repairing ointment in travel size 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Body Repairing ointment in travel size 10ml

    A repair balm for cracks, chapping and calluses in a 10ml jar.

    (3)
    €6.54
    €654.00/l
    Out of stock
  14. Nair Fleur de cerisier moisturising depilatory cream Dry and sensitive skin 200ml
    Nair

    Nair Fleur de cerisier moisturising depilatory cream Dry and sensitive skin 200ml

    Moisturising depilatory cream with Fleur de cerisier.

    (7)
    €5.99
    €29.95/l
    Out of stock
  15. Nair Divine Perfume Wax monoi des iles intense 400g
    Nair

    Nair Divine Perfume Wax monoi des iles intense 400g

    Heatable wax for all skin types.

    (8)
    €10.00
    €25.00/kg
  16. Organic Made in France Vegan
    Patyka Body Anti Stretch-Marks Oil 100ml
    Patyka

    Patyka Body Anti Stretch-Marks Oil 100ml

    PATYKA Body Oil prevents and corrects stretch marks, boosts cell renewal.

    (2)
    €24.90
    €249.00/l
    Out of stock
  17. Anae Jute and cotton exfoliating massage glove
    Anae

    Anae Jute and cotton exfoliating massage glove

    Exfoliating massage glove for cleansing the skin and removing dead skin cells, made from jute and cotton.

    (5)
    €9.50
    Out of stock
  18. Philips Body clippers Bikini trimmer BRT383/15
    Philips

    Philips Body clippers Bikini trimmer BRT383/15

    Philips BRT383/15 bikini trimmer is designed for the sensitive and intimate areas.

    (365)
    €25.80
    Out of stock
  19. Organic Made in France
    Nuxe Prodigieux® Multi-Purpose Organic Neroli Oil 100ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Multi-Purpose Organic Neroli Oil 100ml

    Neroli Huile Prodigieuse multi-function organic dry oil nourishes your face, body and hair.

    (112)
    €21.79
    €217.90/l
    Out of stock
  20. Solinotes Fleur d'Oranger Dry Oil 100ml
    Solinotes

    Solinotes Fleur d'Oranger Dry Oil 100ml

    Our moisturising and nourishing dry oil is quickly absorbed, leaving your skin and hair delicately scented with no greasy residue.

    (3)
    €16.90
    €169.00/l
    Out of stock
  21. Organic
    Marilou Bio Argan oil Exquisite Oil Normal to dry skin 50ml
    Marilou Bio

    Marilou Bio Argan oil Exquisite Oil Normal to dry skin 50ml

    L'Huile Exquise à l'Huile d'Argan bio Marilou Bioes is rich in fatty acids and antioxidant vitamin E to prevent premature drying of the skin and restore its radiance.

    (0)
    €12.95
    €259.00/l
    Out of stock
  22. Organic
    Marilou Bio Argan oil Hands Cream Dry Skin 75ml
    Marilou Bio

    Marilou Bio Argan oil Hands Cream Dry Skin 75ml

    Marilou Bio Hand Cream with Organic Argan Oil, with its moisturising and nourishing properties, is specially formulated for dry skin and damaged hands.

    (0)
    €5.65
    €75.33/l
    Out of stock
  23. Made in France Vegan
    Nuxe Prodigieux® Floral Le parfum 30 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Floral Le parfum 30 ml

    Enjoy Parfum Prodigieux Floral by Nuxe with its delicate grapefruit zest, Magnolia & Musk notes

    (0)
    €38.58
    €1,286.00/l
    Out of stock
  24. New
    Weleda Man Sport set 375 ml
    Weleda

    Weleda Man Sport set 375 ml

    Discover the Sport Giftbox: a 100% natural ritual consisting of Arnica Massage Oil, Arnica Roller and Arnica Sport Shower Gel.

    (1)
    €22.99
    Out of stock
  25. Uriage Xémose C8+ Oleo Soothing Anti-scratch Balm Dryness Severe Atopic Skin 2x500ml
    Uriage

    Uriage Xémose C8+ Oleo Soothing Anti-scratch Balm Dryness Severe Atopic Skin 2x500ml

    Oleo Soothing Anti-scratch Balm soothes, nourishes and protects dry or atopy-prone skin.

    (1)
    €28.99
    €28.99/l
    Out of stock
  26. Uriage Xémose C8+ Soothing anti-scratch relipidating balm 500 ml + cleansing oil 200 ml for severely dry, atopic-prone skin
    Uriage

    Uriage Xémose C8+ Soothing anti-scratch relipidating balm 500 ml + cleansing oil 200 ml for severely dry, atopic-prone skin

    The balm soothes, nourishes and protects dry or atopy-prone skin.

    (1)
    €16.49
    €23.56/l
    Out of stock
  27. Noreva Eczeane Relipid Anti-Scratch Balm 400ml + Cleansing Oil 100ml
    Noreva

    Noreva Eczeane Relipid Anti-Scratch Balm 400ml + Cleansing Oil 100ml

    The Eczeane® range has been specially formulated to meet the needs of dry skin prone to atopic eczema.

    (1)
    €19.90
    €39.80/l
    Out of stock
  28. Noreva Eczeane Soothing Mist 200ml
    Noreva

    Noreva Eczeane Soothing Mist 200ml

    An exceptional texture that prevents scratching for 48 hours and recurrence for 72 hours!

    (1)
    €13.99
    €69.95/l
    Out of stock
  29. Made in France
    Nuxe Prodigieux® My travel favourites kit 50 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® My travel favourites kit 50 ml

    Experience a complete sensory ritual with the Nuxe My Golden Crush travel kit: 4 iconic vegan skincare essentials, made in France with the sun-kissed Prodigieux® fragrance.

    (2)
    €19.69
    €393.80/l
    Out of stock
  30. Vichy Capital Soleil Invisible Cellular Protection Oil SPF50+ Soothing After-Sun Milk 300 ml
    Vichy

    Vichy Capital Soleil Invisible Cellular Protection Oil SPF50+ Soothing After-Sun Milk 300 ml

    SPF50+ sun protection oil with a free soothing after-sun milk

    (0)
    €18.50
    €61.67/l
    Out of stock
  31. Made in France
    Beauterra Hydration ritual set
    Beauterra

    Beauterra Hydration ritual set

    The cotton gauze Kits for a natural moisturising routine you can take anywhere!

    (0)
    €11.95
    €39.83/l
    Out of stock
  32. Alvadiem Apivita Dry Foot Oily Balm 50 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Apivita Dry Foot Oily Balm 50 ml

    ALVADIEM Dry Feet Balm, enriched with royal jelly, squalane and vitamin E, helps against cracking and prevents skin aging.

    (1)
    €8.89
    €118.53/l
    Out of stock
  33. Pranarôm Les Hydrolats Organic Peppermint Floral Water Normal to Oily Skin 150ml
    Pranarôm

    Pranarôm Les Hydrolats Organic Peppermint Floral Water Normal to Oily Skin 150ml

    Also ideal as a refreshing, calming mist.

    (3)
    €7.00
    €46.67/l
    Out of stock
  34. Weleda Arnica Bioes Massage Oil Sports Preparation and Recovery 2x100ml
    Weleda

    Weleda Arnica Bioes Massage Oil Sports Preparation and Recovery 2x100ml

    Designed for sports preparation and recovery.

    (1)
    €17.20
    €86.00/l
    Out of stock
  35. Cavaillès Gentle Creamy Milk 500ml
    Cavaillès

    Cavaillès Gentle Creamy Milk 500ml

    Enriched with pro-regenerating Surgras végétal® and organic Sweet Almond oil, our formula helps to maintain balance and preserve the skin's natural regeneration process.

    (1)
    €11.89
    €23.78/l
    Out of stock
  36. Organic Made in France Vegan
    Nuxe Prodigieux® Neroli Bio Oil 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Neroli Bio Oil 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml

    Duo Huile Prodigieuse® 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml

    (1)
    €24.89
    €191.46/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara