Hair products and treatments
-
Made in France
NeutradermNeutraderm Extra-mild Shampoo Dermo-protect 200ml
NEUTRADERM Extra mild shampoo efficiently cleans your hair while protecting hair fiber and scalp.
€3.89€19.45/l -
PARASIDOSEPARASIDOSE Anti-lice preventive shampoo Protection immédiate 200ml
Parasidose® anti-lice shampoo is designed to prevent head lice infestation.
€8.89€44.45/l -
PouxitPouxit Protect 72H Protective Wash Shampoo 200ml
N°1 brand against lice and nits* *GERS - Contract for lice treatment CAM 02/2025
€9.59€47.95/l -
PouxitPouxit Flash Anti-Lice & Nits Shampoo 100ml
Pouxit Flash Shampoo is an insecticide-free* treatment that quickly kills lice and nits through mechanical action and cleans hair thanks to its cleansing and foaming properties.
€13.99€139.90/l -
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Colouring brush x1
Special brush for uniform Colouring and strand-by-strand work.
€2.20€2.20/u -
BiokapBiokap Anticaduta Hair Renforcing Lotion Anti Hair Loss 50ml
Thicken and strengthen the hair.
€18.49€369.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Pro Longer Length-Restoring Mask 250 ml
FILLOXANE: Penetrates the heart of the fibre to strengthen the internal structure and PQ6: Smooths the surface of the fibre
€22.90€91.60/l -
-
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Revlonissimo 45 Days Color Care Shampoo & Conditioner Stunning Highlights 275ml
Preserves colour radiance and leaves hair silky, nourished and shiny in a single step.
€8.99€32.69/l -
EcrinalEcrinal Fortifying Shampoo with ANP2+ WOMEN 200ml
ECRINAL® Fortifying Shampoo with ANP®2+ gently cleanses your hair without irritating the scalp.
€9.95€49.75/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Hydrating shampoo for gentle care coconut fragrance 500 ml
Deeply hydrates hair for 48 hours while adding shine and softness, thanks to organic coconut oil and plant-based keratin.
€8.69€17.38/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Capilargil Super Tonus Super Tonus 250ml
Dermaclay super tonus shampoo
250 ml
This cocktail of vitamins and antioxidants brings tonus and strength to the hair. Invigorates soft, fine or dull hair and restores volume and life.
€10.72€42.88/l -
PuressentielPuressentiel Anti-Lice Anti-lice Lotion + Comb 100 ml
100% natural anti-lice treatment, soft on hair and the environment.
€13.00€130.00/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay 2 In 1 Detangling Shampoo 200ml
Especially formulated for the fragile hair of children from 3 years old.
A very gentle cleansing base without sulfates that allows frequent use without harming the hair or scalp.
A plant-based conditioner for easy detangling.€18.36€91.80/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Fine Lavender Essential Oil 10 ml
This organic fine lavender essential oil helps promote deep relaxation – check the label for origin details.
€4.92 €6.15€492.00/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense Repair Shampoo 250ml
This shampoo enriched with plant-based Keratin, 91% of which is of natural origin, repairs capillary damage to damaged and sensitised hair.
€14.39 €17.99€57.56/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Conditioner 500ml
Damage repair
Pure African shea
Care repair with vitamin B5 that regenerates hair€40.00€80.00/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Perfect Curl Curl Defining Shampoo 250 ml
This gentle yet effective shampoo cleanses textured hair without weighing it down.
€10.30€41.20/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Mask Devitalized hair 100ml
Tonucia plumping mask plumps up, redensifies and deeply moisturises your hair thin and weakened over time.
€17.40€174.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Colour Après-Shampooing Raviveur d'Eclat Colored, Highlighted Hair 175ml
Specially formulated for coloured and highlighted hair, this shampoo cleans gently to protect the colour and revive its shine.
€11.99€68.51/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Grow Full System Density conditioner fine hair 300 ml
This lightweight conditioner boosts hair density while hydrating, thanks to a caffeine and prebiotic-rich thickening complex.
€21.95€73.17/l -
NorevaNoreva Psoriane Intensive Shampoo 125 ml
This shampoo instantly soothes and helps eliminate dandruff.
€14.69€117.52/l -
PouxitPouxit Anti-Lice and Nits Comb
THE ESSENTIAL ACCESSORY FOR GETTING RID OF LICE AND NITS
€7.00€7.00/u -
Organic
CattierCattier Shea Butter Shea Butter Honey Fragrance 100g
Cattier Shea Butter Honey Fragrance
€6.95€69.50/kg -
WeledaWeleda Hydra Shine Conditioner 150 ml
Weleda’s Alpine Linseed Conditioner leaves hair soft and full of natural shine.
€7.90€52.67/l -
-10%
BailleulBailleul Cystiphane DS Anti-Dandruff Lotion Soothing and purifying 100ml
Cystiphane lotion DS offers enhanced efficiency against intense and persistent dandruff.
€8.54 €9.49€85.40/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Shampoing BIO Probiotique pour Usage Fréquent White Clay 400ml
Enriched with probiotics and a mild pH, to preserve and respect the scalp microbiome for silky, shiny hair
€16.00€40.00/l -
PouxitPouxit XF Anti-Lice and Nits Treatment Lotion 200 ml
Pouxit XF’s patented, Penetrol®-boosted formula delivers 100% effective lice and nit removal in just 15 minutes—no repeat treatment or overnight application needed.
€18.16€90.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Vitamino Color Resveratrol Colour Fixing Masks 250ml
Masks to prevent colour fading.
€22.90€91.60/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Shampoo 300ml
Concentrated bonding care shampoo for all hair types and textures.
€22.79€75.97/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Conditioner Apres-shampooing Reparateur Leger Light Beurre De Karite Pur D'afrique 500ml
Pure African shea shampoo.
€45.10€90.20/l -
BatisteBatiste Sweet Summer dry shampoo 200 ml
A new Batiste dry shampoo with a delicious floral fragrance for cleaner hair and instant freshness.
€5.29€26.45/l -
Organic Vegan
RespectueuseRespectueuse Solide Detox Bioes Shampoo Natural Tea Tree Perfumes 75g
Detox solid shampoo: for sensitive, irritated scalps and dandruff. Soothes itching and detoxifies hair.
€8.92€118.93/kg -
Organic
NatessanceNatessance Castor Fairtrade Organic Oil Pure Fortifying and Regenerating 100 ml
Nourishes and repairs dry or damaged hair while promoting lash, brow and nail growth for stronger, healthier results.
€7.99€79.90/l -
Vegan
WeledaWeleda Replenishing shampoo dry and damaged hair 190 ml
regenerating shampoo with oat
€8.99€47.32/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Perfecting Multipurpose Spray For Colour Treated Hair Color 10 In 1 190ml
This 10-in-1 color-enhancing spray is a multi-purpose spray with a high concentration of anti-oxidants. This spray can benefit from 10 actions.
€18.59€97.84/l