Hair products and treatments
-
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Ultracapil hair serum 75 ml
Expert hair care for hormonal or treatment-related hair concerns, including oncology
€15.04€200.53/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Masks Fine To Normal Coloured Hair 150ml
In-depth treatment that smoothes the hair's surface and gives it radiant colour.
€14.99€99.93/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-purifying shampoo 500ml
Dermo-purifying Anti-Fat shampoo has been formulated to absorb excess sebum from the scalp. This light shampoo purifies the scalp of residue, perspiration and sebum for a fresh, clean feeling.
€27.90€55.80/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig Keratin mask 500 ml
This keratin mask protects, smooths and restores strength and shine to your hair.
€15.70€31.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Silver Whitening shampoo for grey and white hair 500ml
The Gloss Protect System transforms hair into soft, supple, shiny hair that regains its natural purity and shine.
€21.50€43.00/l -
GilbertGilbert Hydrogen Peroxyde 20 Volumes 250ml
30 volumes contains approximately 6% by weight of hydrogen peroxide (H2O2) and is capable of releasing approximately twenty times its volume of gaseous oxygen.
Powerful bleach, handle with care, it detaches white linen or bleach hair.€2.99€23.92/l -
Made in France
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Full Volume Extra Strong Hold Volume Mousse Force 5 250ml
L'OREAL PROFESSIONAL Techni Art mousse provides a maximum volume and optimal fixation without weighing your down.
€16.98€67.92/l -
Organic
BcombioBcombio Organic Sulphate Free Shower Shampoo 500ml
certified ORGANIC shower shampoo is ideal for daily use to gently cleanse the body and hair of the whole family from the age of 3. Its 100% plant-based Ultra-soft cleansing base respects the skin's natural balance.
€10.00€20.00/l -
Cinq Sur CinqCinq Sur Cinq Anti Lice And Nits Lotion + Applicator 100ml
CINQ SUR CINQ
Lotion
Anti-lice and nits
without any chemical insecticide
with applicator
100ml€11.26€112.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Nutricurls Shampoo Wavy Hair 250ml
Shampoo for wavy hair.
€12.10€48.40/l -
-10% Made in France
OemineOemine PSO shampoo 150 ml
Oemine P.S.O. shampoo helps maintain scalp hygiene for flaky or scaly conditions.
€11.69 €13.00€77.93/l -
Organic Vegan
-
Made in France
Hei PoaHei Poa Perfect Curl Curl-defining styling gel 250 ml
This no-rinse styling gel defines and holds curls while keeping wavy, curly, coily and afro hair soft and lightweight—suitable from age 3.
€14.58€58.32/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Colour Shampooing Anti-Dégorgement Colored, Highlighted Hair 250ml
Specially formulated for coloured and highlighted hair, this shampoo cleans gently to protect the colour and revive its shine.
€8.50€34.00/l -
MÊMEMÊME Scalp mist for fragile skin 100 ml
Soothes and hydrates irritated scalps after treatment, restoring daily comfort.
€24.89€248.90/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Intense Shine Cherry Blossom & Raspberry Vinegar Organic Shampoo dull or coloured hair 250 ml
Sulphate-free and colourant-free shampoo with 95% natural-origin ingredients to revive shine in coloured and highlighted hair.
€5.35 €6.29€21.40/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Gentle cleansing wash for body & hair apricot-scented 1 l
This family-sized 3-in-1 body and hair wash gently cleanses, shampoos and detangles—soap-free for all the family.
€8.41 €9.89€8.41/l -
RosebaieRosebaie Castor B.otox Capillary with Castor oil 250ml
B.otox Capillary with Castor oil 250ml.
€15.70€62.80/l -
LuxeolLuxeol Growth Serum 100ml
The growth routine, with its delicate Perfumes, increases the length of your hair by accelerating its growth. The shampoo has a light foam and a pleasant Perfumes.
€31.99€319.90/l -
Organic
LogonaLogona Organic Sea Buckthorn Repair Shampoo 250ml
Logona Organic Sea Buckthorn Repair Shampoo gently cleanses, repairs and cares for damaged hair.
€10.00€40.00/l -
René FurtererRené Furterer Color Glow Radiance Repair Masks 200ml
The essential professional deep treatment for coloured or highlighted hair that repairs, hydrates and strengthens the hair fibre weakened by colouring.
€29.89€149.45/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Pure African Shea Shampoo 300ml
Damage repair
Pure African Shea Shampoo
Repairing Care€25.00€83.33/l -
-20% Vegan
KorresKorres Thin Hair Shampoo Rice Proteins And Linden 250ml
Volumizing shampoo for thin and volumeless hair
€10.63 €13.30€42.52/l -
-
Made in France
BeauterraBeauterra Anti-Dandruff Care Shampoo 750ml
Anti-dandruff shampoo gently cleanses and purifies the scalp.
€9.50€12.67/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Volume Pink grapefruit & rose organic fixing mist 200 ml
An ultra-light mist that holds hair’s natural movement without weighing it down or leaving residue.
€11.26€56.30/l -
Organic Made in France
Prim AloePrim Aloe Soothing Balancing Shampoo 78% Aloe Vera 250ml
Prim Aloé Soothing Balancing Shampoo respects the hair and scalp balance.
€10.30€41.20/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Curls Alarm Clock Spray Wavy, curly hair 150ml
The Spray that revitalises waves and Curls between shampoos without weighing them down.
€11.99€79.93/l -
PropoliaPropolia Gentle organic shampoo 200 ml
Gently cleanses fragile hair with organic honey and bamboo marrow, leaving it hydrated, soft and shiny without irritating the scalp.
€10.99€54.95/l -
René FurtererRené Furterer Color Glow Radiance Repair Mask 100ml
The essential professional deep treatment for coloured or highlighted hair that repairs, moisturises and strengthens the hair fibre weakened by colouring.
€17.89€178.90/l -
Organic Vegan
CoslysCoslys Organic Keratine Sublime Conditioner Fragile hair 200ml
COSLYS Conditioner is based on an active conditioning ingredient and phytokeratin (plant keratin).
Restructures your hair fibre and restores shine and lustre to even the most fragile hair.€7.48€37.40/l -
LuxeolLuxeol Progressive Hair Loss Serum 100ml
50ml Cosmetics for topical application to reduce progressive hair loss
€27.90€279.00/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Tahiti Detox Gentle oxygenating shampoo 250 ml
This ultra-gentle shampoo cleanses all hair types from age 3, detoxifying and shielding strands from daily damage.
€9.98€39.92/l -
-
BiokapBiokap Anticaduta Fortifying Anti-Hair Loss Ampoules 12x7ml
Recommended in cases of light lightening, the anti-hair loss strengthening ampulas strengthen the hair and combat excessive hair loss.
€22.60€269.05/l -
ElceaElcea Radiance shine shampoo colour-treated hair 250 ml
Elcea’s Radiance Shine Shampoo nourishes and protects colour-treated hair, enhancing vibrancy while leaving locks instantly glossy and silky-smooth.
€8.80€35.20/l