Hair products and treatments
-
Organic Made in France
RespectueuseRespectueuse Multi-use nourishing balm body, lips and hair balm 30 g
This 100% natural, organic-certified nourishing balm deeply hydrates, protects and soothes dry areas.
€13.00€433.33/kg -
-20% Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Long-Lasting Care 50ml
SUBLIMA Long-Lasting Repairing Skincare protects and disciplines the hair fibre without weighing it down, thanks to its patented complex of Collagen, Retinol* and Keratin.
€17.59 €22.00€351.80/l -
ApivitaApivita Keratin Repair Nourishing and Repairing Conditioner Dry and Damaged Hair 150ml
Nourishes and repairs dry, damaged hair. Leaves your hair soft and supple.
€13.99€93.27/l -
LuxeolLuxeol Curl conditioner 200 ml
Deeply detangles and tames hair for hydrated, soft lengths that are effortless to style every day.
€14.90€74.50/l -
Organic
FlorameFlorame Nourishing Anti-Frizz Serum 50ml
Florame Anti-Frizz Nourishing Serum is the ideal finishing touch for shiny, frizz-free hair€13.30€266.00/l -
-20% Vegan
LazartigueLazartigue Nourishing Solide Shampoo 75g
Enriched with Desert Date Palm oil, this solid vegan shampoo, formulated with 93% natural ingredients, gently cleanses, hydrates and nourishes all hair types.
€10.00 €12.49€133.33/kg -
AcmAcm Novophane Ultra Nourishing Shampoo 200ml
This shampoo is a complete and extremely nourishing care for dry and damaged hair . It nourishes it without weighing it down, so that your hair is supple and hydrated. The shampoo repairs it and protects it from all external aggressions. It also allows faster detangling . The hair is thus shiny and completely revitalized.
€7.78€38.90/l -
ApivitaApivita Colour Protection Shampoo 250ml
APIVITA Colour Protection Shampoo gently cleanses your hair and restores its shine and colour.
€8.99€35.96/l -
WaamWaam Waaaaw Hair Ritual! 50ml
The WAAAAW! hair ritual, co-created with Skin-neuve, is a protective, nourishing and strengthening hair care product. It is particularly suitable for caring for hair exposed to the Sun, salt or chlorine. It protects the Capillary fibre from external aggressions.
€9.95€199.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Depolish Pate Destructurante Effet Brut Force 4 100ml
Effet Brut destructuring paste.
€16.98€169.80/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Cica-sérum Réparateur BIO Cheveux très secs, abîmés 100ml
This repairing, heat-protective serum intensely nourishes and protects very dry, damaged hair.
€12.40€124.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Linen Hydrolate 100ml
Organic linden hydrolate
restores radiance to all skin types
€7.02€70.20/l -
-20%
KorresKorres Hair Loss Shampoo For Women Cysteine And Glycoproteins 250ml
hair loss shampoo for women
_x000D_with cysteine and glycoproteins
_x000D_stimulates and improves hair regrowth while toning (cysteine)
€12.61 €15.77€50.44/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Intense repair hair serum vegan collagen 75 ml
Collagen hair repair serum for severely damaged or weakened hair – no rinse required
€9.73 €11.45€129.73/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Shampoo For Fair Hair 200 ml
Apporte de l'éclat aux cheveux clairs ainsi que des notes d'ensoleillement
Pour les cheveux du blond foncé au blond clair.€21.82€109.10/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Care After Shampoo Soothing Gel Sensitive Scalp 200ml
A fresh, light Gel that instantly soothes irritation and itching, while respecting the natural balance of the microbiome.
€17.46€87.30/l -
GamardeGamarde Organic Gentle Apricot Kernel Conditioner 200ml
After - Certified organic shampoo, ultra-gentle, easy to apply for beautiful hair.
€11.50€57.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Shampoo 500ml
Colour-protecting shampoo that keeps your hair soft and shiny.
With Wellaplex strengthening technology for more resistant hair.€19.99€39.98/l -
Made in France A gift for you
NuxeNuxe Prodigieux® Floral Multi-function dry oil roll-on 60 ml
Nourishes, repairs and enhances face, body and hair with 7 precious plant oils for a satin glow—never greasy.
€21.79€363.17/l -
BiokapBiokap Belleza Biphasic Restructuring Hair Oil 125 ml
Repairs and strengthens dry or damaged hair while adding shine, thanks to sweet almond oil and plant-based ceramides.
€13.90€111.20/l -
LuxeolLuxeol Beard Oil Nutrition 50ml
Luxéol Beard Oil Nutrition restores vitality to your beard.€12.40€248.00/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Repairing organic hair mask dry or damaged hair 250 ml
Dermaclay’s repairing organic hair mask deeply nourishes and restores dry or damaged hair, leaving it soft, shiny and full of vitality.
€17.50€70.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Concentrated Mirror Shine Serum 50ml
A patented leave-in serum for coloured hair that delivers instant mirror shine and long-lasting results for up to 10 washes*. Anti-frizz for up to 72H** and anti-humidity. Colour preservation***. *On multiple hair attributes, instrumental tests. **Instrumental tests. ***Instrumental test after using the Vitamino Color Spectrum routine.€21.90€438.00/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Balancing shampoo bioes 200ml
shampoo helps the scalp regain its optimal balance by regulating sebum production. The result: hair is soft and light, and the rebalancing shampoo leaves a fresh sensation of well-being.
€11.35€56.75/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic anti-hair loss serum 50 ml
This Serum has been proven to slow down hair loss, stimulate your hair and make it denser.
€16.49€329.80/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Fresh Mask Pearl Blonde temporary Colouring Masks 150ml
13 Masks to revive or transform your colour at home in just 10 minutes.€14.99€99.93/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Revlonissimo 45 Days Color Care Shampoo & Conditioner Intense Copper Conditioner 275ml
Preserves colour radiance and leaves hair silky, nourished and shiny in a single step.
€8.99€32.69/l -
BiopousseBiopousse Café pousse serum 100ml
This serum strengthens roots, stimulates growth and intensely nourishes lengths. It leaves hair softer, shinier and stronger.€22.90€229.00/l -
BiokapBiokap Belleza Frequent Use Shampoo 200ml
Formulated with plant-based cleansing agents, pure essential oils and plant extracts, Bellezza frequent use shampoo is ideal for all hair types.
€11.20€56.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Hydrating Melting Care 200ml
Hydrating Melting Care 200ml.
€13.00€65.00/l -
RosebaieRosebaie Blonde Lightening shampoo for blonde and white hair 500 ml
Gentle shampoo for curly, coily and afro hair.
€15.70€31.40/l -
American CrewAmerican Crew Daily Deep Hydrating Shampoo 1L
American Crew Daily Deep moisturising shampoo and conditioner for hair and scalp, rich in conditioning emollients, leaving hair smooth all day long
€25.00€25.00/l -
UriageUriage Ap Hair Fortifying Anti-Hair Loss Shampoo 200 ml
Revitalise and strengthen hair from the root with tricho-peptides and caffeine to help reduce hair loss and boost resilience.
€10.99€54.95/l -
-20%
LazartigueLazartigue Neutralize Violet Dejauning Care Grey, white and blonde hair 150
Try Lazartigue Neutralize Dejaunizing Violet Conditioner to effectively neutralize unwanted shine.
€19.19 €23.99€127.93/l -
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 100 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness.
€15.85€158.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Illuminating Masks 150ml
Revitalizing hair structure
€20.99€139.93/l