Hair products and treatments
-
-20%
LazartigueLazartigue Cica-Calm Dermo-soothing Gel Sensitive scalp 75ml
Enriched with restorative Centella asiatica, this refreshing gel instantly calms itching sensations and combats the urge to scratch for good.
€23.92 €29.89€318.93/l -
American CrewAmerican Crew Grooming Cream Cire De Coiffage 85g
Creates unstructured or tousled styles. Gives hair an Ultra shine effect.
€13.03€153.29/kg -
CartelCartel Crystal Rose Hair Brush 1 x unit
This gentle hairbrush detangles painlessly while soothing the scalp with a delicate massage.
€14.04€14.04/u -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Curl Silicone-Free No-Rinse Skincare 250ml
Repairing leave-in Care for damaged Curls€31.00€124.00/l -
Vegan
American CrewAmerican Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo Anti-dandruff + Dry Scalp 250ml
Anti-dandruff shampoo + Dry scalp.
€22.08€88.32/l -
ApivitaApivita Women's Tonic Shampoo 250ml
APIVITA's TONIQUE range for the prevention and treatment of hair loss helps to effectively control seasonal or hereditary hair loss.
€11.39€45.56/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Purifying organic juniper tar shampoo for dandruff-prone hair 500 ml
Purifying organic shampoo with juniper tar for flaky scalps.
€9.73€19.46/l -
-
RivadouceRivadouce Soin Leave-in shampoo 250 ml
A leave-in shampoo for the scalp and hair of people who are bedridden or have reduced mobility.
€11.89€47.56/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Repair shampoo eco-refill 500 ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.€29.99€59.98/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Protective melting Care 200ml
Protective melting Care 200ml.
€13.00€65.00/l -
PropoliaPropolia Treating and purifying shampoo 60 ml
Soothes irritated scalps and balances excess oil with honey, propolis and clay.
€15.66€78.30/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Repairing treatments Bioes Very Dry, Curly, Damaged Hair 200ml
Organic Repairing Conditioner for Dry and Very Damaged Hair 200ml Dermaclay€13.49€67.45/l -
Organic Made in France Vegan
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Radiance-Fixing and Revealing Shampoo 490ml 490ml
This shampoo enhances hair shine for more intense colour.
€12.50€25.51/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Intense Hydrating Masks 250ml
Intense Repairing Masks 250ml.
€19.99€79.96/l -
Organic Made in France
DermasensDermasens Extra-gentle shampoo 400 ml
An ultra-gentle shampoo suitable for all hair types.
€9.89€24.72/l -
ArganicareArganicare Coco Repairing serum 100ml
The Arganicae range with Coco nut oil is a blessing for the hair, improving the health of the scalp, promoting growth and adding volume, softness and shine.
€13.50€135.00/l -
EstipharmEstipharm Estigreen Maxi Bamboo Hairbrush Long hair
Ideal for detangling long hair, plus it's made from FSC-certified bamboo, so it's 100% natural.
€11.50€11.50/u -
NorevaNoreva Hexaphane Seboregulating shampoo 250 ml
Hexaphane has been specifically designed for sensitive or irritated scalp.
Its gentle cleansing base cleans, respects and soothes the scalp.€9.04€36.16/l -
Organic
AvrilAvril 2-in-1 hydrating organic curl mask 300 ml
Hydrate, nourish and redefine curls without weighing them down—this organic mask blends shea butter and flaxseed oil for soft, shiny ringlets.
€11.99€39.97/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense Repair Shampoo 50ml
This shampoo enriched with plant-based Keratin, 91% of which is of natural origin, repairs capillary damage to damaged and sensitised hair.
€4.00 €4.99€80.00/l -
NioxinNioxin Leave-in hair loss reduction serum 70 ml
Thickens hair from first use and reduces hair loss by strengthening roots.
€49.90€712.86/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Style Masters 0 Reset Volumising Dry Shampoo 150ml
Volumising & refreshing dry shampoo
€11.51€76.73/l -
NorevaNoreva Hexaphane Anti-Hair Loss Shampoo and Lotion Pack
HEXAPHANE ANTI-Hair loss PACK stimulates growth, reduces hair loss and restores vitality to your hair thanks to its revitalising lotion and strengthening shampoo.
€30.95€99.84/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Finition Glam Mist No-Fix Shine Spray 200ml
SAY STYLE SPEAK EIMI€14.99€74.95/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances NATURAL BEAUTY Thermal brush x1
Natural Beauty thermal round brush€11.90€11.90/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing Masks all hair types 500ml
Hair that's up to three times smoother* and instantly luminous.
€34.99€69.98/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic 2in1 Treatment Shampoo Curls 250ml
This sulfate-free 2-in-1 TREATMENT SHAMPOO moisturizes, strengthens and defines Curls while purifying the scalp.
€12.79€51.16/l -
DermaclayDermaclay Bioes Capillary Masks Curls 250ml
Its airy "whipped mousse" texture penetrates quickly to deeply moisturise, nourish the hair fibre and strengthen hair while defining curls.
€17.99€71.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart All-in-1 Performer Multi-Benefit Spray 190 ml
This all-in-one spray protects, hydrates and tames hair in one step while shielding it from heat up to 230°C and environmental damage.
€16.03€84.37/l -
Organic Made in France Vegan
PhytemaPhytema Organic Anti-dandruff Shampoo 250ml
Organic Anti-Dandruff Shampoo 250ml reduces dandruff and soothes the scalp.
€14.90€59.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Masks Thick Coloured Hair 150ml
In-depth treatment that smoothes the hair surface and gives them radiant colour
€14.99€99.93/l -
Organic
FlorameFlorame Anti-Hair Loss Serum 50ml
Florame Anti-Hair Loss Serum is a synergy of natural active ingredients such as pea extract and Maca root, selected for their stimulating properties€15.90€318.00/l -
ArganicareArganicare Figue de Barbarie Fortifying Shampoo 400ml
Fortifying Shampoo with Figue de Barbarie for irresistibly soft, disciplined and delicately Perfumes hair.
€10.70€26.75/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Mon Coup De Pousse Organic Hair Strengthening Lotion 100ml
OMUM Anti-Hair Loss Strengthening Lotion leaves hair soft and shiny.
€13.50€135.00/l