Hair products and treatments
-
American CrewAmerican Crew Hair & Body Daily Cleasing Shampoo 250ml
Enriched with Vitamin B5 for an optimal hydration, AMERICAN CREW silicone-free Cleansing Shampoo is ideal for a your daily routine.
€13.98€55.92/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Fresh Mask Rose Blaze Temporary Colouring Masks 150ml
13 Masks to revive or transform your colour at home in just 10 minutes.€14.99€93.69/l -
NorevaNoreva Hexaphane Shampooing Anti-Chute Chute de Cheveux 250ml
Soothing shampoo for sensitive and irritated skins
Cleanses, soothes and balances
€10.99€43.96/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Styling Hybrid Curl Stylers Curls Definition Gel 72h 250ml
Curls Defining Gel€25.00€100.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Nutrition Nourishing Shampoo Dry to very dry hair 100ml
Shampoo for dry hair provides deep hydration.
€4.84€48.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Soothing dermo-regulating niacinamide shampoo 500ml
Scalp Advanced Anti-Itch Dermo-Regulating Shampoo from L'Oréal Professionnel has been formulated for sensitive scalps prone to itching. It moisturises hair and soothes scalp discomfort.
€27.90€55.80/l -
Organic
Cinq Sur CinqCinq Sur Cinq Anti Lices And Nits Organic Lavender Shampoo + Comb 100ml
CINQ SUR CINQ
Shampoo
Anti-lice and nits
To the essential oil
Lavender bio
Without chemical insecticide
Comb included
100ml€10.70€107.00/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Good Bye Yellow Ph4.5 Neutralising Shampoo 300ml
This high-pigment shampoo is ideal for maintaining a cool blonde and neutralising yellow highlights.
€18.40€61.33/l -
LuxeolLuxeol Castor oil 50ml
This oil, made with 100% natural ingredients, completes your beauty routine, giving your hair, skin and nails all the benefits they need.
€13.00€260.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Color Crème de Soin Balayage 150ml
RE/START™ COLOR introduces the first vegan leave-in balayage care scientifically designed to care for and treat the specific needs of highlighted hair.
€19.00€126.67/l -
ApaisylApaisyl Anti-lice & Nits Xpert Plus Lotion 100ml
APAISYL anti-lice Xpert Plus - Anti-Lice and Nits Treatment Lotion - 100% efficiency in 1 treatment(2) of 5 minutes(1) - Protects against new infestations for up to 72 hours - From 1 year - Free comb - 100ml
€15.89€158.90/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Revlonissimo 45 Days Color Care Shampoo & Conditioner Brave Reds Conditioner 275ml
Preserves colour radiance and leaves hair silky, nourished and shiny in a single step.
€8.99€32.69/l -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Ultracapil Capillary Serum
Expert care for hormone-related Capillary disorders linked to medical treatments, including cancer treatments
€79.02€351.20/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit Full Size Collagen Haircare Kit 525 ml
The ultimate XXL kit for instant hair repair in one complete routine
€21.20 €24.95€40.38/l -
A gift for you
RedkenRedken Extreme Strengthening conditioner for weakened hair 500 ml
Fortifying conditioner for damaged hair
€25.00€50.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Balance Clean Scalp Anti-Dandruff Shampoo 300ml
Soothing anti-dandruff shampoo that eliminates visible dandruff and leaves the scalp fresh and hydrated.
€11.99€39.97/l -
Bio-RechercheBio-Recherche Caditar Zero Tolerance Shampoo 150 ml
This gentle shampoo hydrates and protects hair for a soothed, balanced scalp.
€8.99€59.93/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Nourishing conditioner 500 ml
Nourishes and strengthens hair while preserving colour vibrancy, thanks to its amino acid-rich, acid-balanced formula.
€32.99€65.98/l -
-20%
PuressentielPuressentiel Poudoux Solide Daily use Bio shampoo 60g
Provides natural protection and hygiene to prevent head lice.
€7.03 €8.80€117.17/kg -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Conditioner 200ml
Colour-protecting conditioner.
€19.00€76.00/l -
Organic
FlorameFlorame Shine Shampoo 250ml
Florame Shine Shampoo combines Corsican Grapefruit extract, with its anti-oxidant properties, and Xylitol, a plant-derived active ingredient that gives hair a smoother appearance to help it catch the light€8.80€35.20/l -
American CrewAmerican Crew 3 in 1 Ginger + Tea Shampoo 1L
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with Energising Perfumes.
€34.79€34.79/l -
In HaircareIn Haircare Wash n' Purify Soothing & Anti-Dandruff Shampoo 250ml
Eliminates dandruff from the 1st use thanks to jujube bark, Soothes itching and rebalances the scalp's Microbiota , Regulates and moisturises the scalp thanks to lactic acid
€17.90€71.60/l -
In HaircareIn Haircare Boost & Scalp Serum 30ml
Boost & Scalp Serum with 97.7% naturally-derived active ingredients designed to detoxify roots, accelerate hair growth and strengthen hair at the roots.
€36.90€1,230.00/l -
LuxeolLuxeol Anti-Hair Loss Routine Set 500g
Helps significantly reduce reactive hair loss while boosting volume, shine and hair fibre strength.
€54.89€109.78/kg -
-15% Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Peptide detangling treatment for strength and volume fine, fragile hair 200 ml
Gently detangles, smooths and hydrates fine, fragile hair with amaranth peptides for lightweight volume and breakage-free lengths.
€6.24 €7.34€31.20/l -
NioxinNioxin Thickening Styling Spray Fine hair or hair without Volumea 150ml
Thickening spray
€20.99€139.93/l -
Soivre CosmeticsSoivre Cosmetics Absolute Pro Total protection spray 250 ml
Biphase Absolute Pro Hair Protection Spray.
€21.67€86.68/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Anti-hair loss shampoo 250 ml
Anti-Hair Loss Shampoo helps limit hair loss while stimulating hair growth at the roots. Thanks to sage, Rosemary and young pea shoots*, hair retains its density and thickness, and its life cycle and vitality are prolonged.
€16.80€67.20/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Repairing mask 75 ml
Instantly repairs and strengthens damaged hair with plant-based keratin rich in 18 amino acids and white mallow extract.
€9.90€132.00/l -
WaamWaam Plant Oil Sweet Almond 75 ml
Gently nourishes, soothes and softens sensitive skin and dry hair with sweet almond oil, rich in essential fatty acids.
€9.90€132.00/l -
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Smooth Nourishing shampoo Dry, dull or frizzy hair 100ml
ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.€10.58€105.80/l -
A gift for you
RedkenRedken Extreme Après-shampoing fortifiant cheveux fragilisés 300ml
Redken Extreme Conditioner detangles hair and repairs damaged areas.
€17.89€59.63/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Shine & Nutrition Masks 50ml
Shine and Nutrition Masks for coloured and non-coloured hair
€16.20€324.00/l