Hair products and treatments
-
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne 100% plant-based Colouring 2x50 g
A plant-based Colouring specially designed for light to medium blonde hair.
€8.08€97.00/kg -
LuxeolLuxeol Permanent Colouring 132ml
AMMONIA-FREE PERMANENT COLOURING COVERS 100% OF WHITE HAIR* LUMINOUS, INTENSE & BRILLIANT COLOUR
€10.90€99.09/l -
NioxinNioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Shampoo 1L
Shampoo for natural hair with moderate loss.
€39.95€39.95/l -
NioxinNioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 300ml
Conditioner for natural hair with moderate loss.
€19.94€66.47/l -
NioxinNioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Conditioner 1L
Conditioner for natural hair with advanced loss.
€39.90€39.90/l -
NioxinNioxin System 3 Shampoo for Dyed/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 1L
Shampoo for coloured/dry/damaged hair with moderate loss.
€39.95€39.95/l -
NioxinNioxin Purifying System Anti-dandruff Scalp Scrub 50ml
Helps unclog pores and remove dead skin cells, promoting a healthier environment for the scalp.
€24.95€499.00/l -
LazartigueLazartigue No-Mix Colouring Emulsion 60ml
Easy to use - Covers 100% of white hair - Respects the hair
€15.91€318.17/l -
CartelCartel Pneumatic brush boar bristles 1 x unit
The Cartel pneumatic brush effortlessly detangles and smooths hair while reducing static for a sleek finish.
€13.50€16.20/u -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Blond Me Nourishing Balm 1L
Discover Bond Repair Nutritive Balm for blonde and lightened hair that instantly detangles and smoothes.
€54.78€54.78/l -
BodyguardBodyguard Head Lice Repellent 100 ml
Naturally repels head lice and protects hair with organic jojoba and castor oils for a healthy scalp.
€10.54€126.50/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Natural Beauty pneumatic brush
Gently detangles hair without tugging, thanks to 100% biodegradable natural wheat fibres.
€8.00€9.60/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Conditioner 200 ml
Deeply hydrates hair while locking in colour pigments and reducing breakage, thanks to vitamin B5 and glycine.
€22.68€113.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Conditioner 30 ml
Deeply hydrates hair while locking in colour pigments and reducing breakage, thanks to vitamin B5 and glycine.
€9.90€330.00/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Serum 70 ml
Slows signs of hair ageing by boosting density and shine with niacinamide, caffeine and black oat peptides.
€63.54€907.71/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Conditioner 240 ml
Deeply nourishes and strengthens hair with hyaluronic acid, caffeine and niacinamide for softer, revitalised strands.
€25.02€104.25/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Shampoo 240 ml
Gently cleanses the scalp and restores shine and body to hair with a sulphate-free, silicone-free formula enriched with niacinamide.
€25.02€104.25/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Shine spray 95 ml
Give coloured hair intense shine and lasting softness with vitamin B5 and Olivate for optimal hydration.
€29.15€306.84/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Miracle no-rinse mask 95ml
Protects and deeply hydrates colour-treated hair while preserving its shine, thanks to vitamin B5 and antioxidant actives.
€35.04€368.84/l -
LuxeolLuxeol Summer Curl Routine Kit
Defines and enhances curls with a lightweight, melting texture for disciplined, hydrated hair—free from frizz.
€75.89€77.84/kg -
10% from 2
Natural NutritionNatural Nutrition Moringa oil Goût Cassis 250ml
Deeply nourishes skin and enhances hair with 100% pure moringa oil, rich in omega-9.
€15.90€318.00/l -
New -20%
LazartigueLazartigue Thicker Anti hair loss spray 50 ml
Helps create denser hair and reduces hair loss with Capixyl™ and Redensyl™.
€52.70 €65.88€1,054.00/l -
Organic
PhytemaPhytema Repairing conditioner 250 ml
Repairs and nourishes fragile hair with oat, rice and soya extracts
€15.25€61.00/l -
New A gift for you A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Color Gloss Care Mask 200 ml
Neutralises brassy and yellow tones while nourishing hair with violet pigments.
€19.90€119.40/l -
CartelCartel Pince Plate 9.5 cm Gold 1 x
Holds hairstyles with elegance and lightness without damaging hair.
€7.90€7.90/u -
CartelCartel Plate clip 9.5 cm dark brown 1 x
Lightweight, durable acetate clip that holds hair without breakage.
€7.90€7.90/u -
New -3%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Lice Emergency Kit
Naturally removes head lice and nits in 5 minutes with a mechanical action and coconut oil.
€40.16 €41.30€200.80/l -
New -6%
Docteur PouxDocteur Poux Treating anti-lice shampoo power 5 family size 200 ml
Eliminates 100% of lice and eggs in one application with coconut oil
€18.36 €19.50€91.80/l -
New -8%
Docteur PouxDocteur Poux Travel anti-lice treatment shampoo Power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in one application with coconut oil.
€12.76 €13.90€127.60/l -
New -6%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Poux spray power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in just 5 minutes with a plant-based mechanical action.
€17.76 €18.90€177.60/l -
New -6%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Poux Lotion With Applicator Power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in just 5 minutes with a natural mechanical action.
€17.36 €18.50€173.60/l -
New A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Repair elixir shampoo gift set
Nourishes and transforms dry hair with 7 precious botanical oils.
€23.99€159.93/l -
New A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Gift Set Elixir Intense + Shampoo
Deeply nourishes and tames dry, damaged hair with 7 precious botanical oils.
€22.90€152.67/l -
EstipharmEstipharm Summer hair care 2 x
Protect and enhance your summer hair with soft polyester scrunchies.
€4.00€2.00/u -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Extra Gentle Detox shampoo 250 ml
Detoxifies and protects hair from urban pollution with lemon essential oil.
€13.60 €16.99€54.40/l -
OlaplexOlaplex N°5 CURL hydrating conditioner Cheveux Bouclés 100 ml
Strengthens and defines curls while providing 7-day hydration with hyaluronic acid.
€17.30€173.00/l