🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. American Crew Forming Cream Cire De Coiffage Flexible fixing 85g
    American Crew

    American Crew Forming Cream Cire De Coiffage Flexible fixing 85g

    Excellent suppleness and natural shine.

    (167)
    €14.50
    €170.59/kg
    Out of stock
  2. American Crew American Crew King Hair Styling Pomade 85g
    American Crew

    American Crew American Crew King Hair Styling Pomade 85g

    American crew
    King pomade
    Styling wax
    Flexible fixation and high gloss

    Suitable for all types of thick hair and specifically curly, wavy hair.

    (0)
    €13.03
    €153.29/kg
    Out of stock
  3. Revlon Professional Equave Detox Micellar Shampoo All hair types 485ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Equave Detox Micellar Shampoo All hair types 485ml

    This keratin-enriched shampoo contains purifying agents that absorb impurities, improving hair texture for soft, shiny hair.

    (6)
    €23.99
    €49.46/l
    Out of stock
  4. A gift for you
    Saryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 105ml
    Saryna Key

    Saryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 105ml

    Pure African Shea Oil 
    Repairing Care 

    (26)
    €45.90
    €437.14/l
    Out of stock
  5. A gift for you
    Saryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Leave In Moisturiser 300ml
    Saryna Key

    Saryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Leave In Moisturiser 300ml

    Damage repair 
    Shea Cream 
    Moisturizing Milk 

    (7)
    €26.90
    €89.67/l
    Out of stock
  6. -10%
    Bailleul Cystiphane Intensive Anti Dandruff Shampoo Ds 200ml
    Bailleul

    Bailleul Cystiphane Intensive Anti Dandruff Shampoo Ds 200ml

    Cystiphane Anti-Dandruff Shampoo removes dandruff, soothes irritation and itching.

     

    (5)
    €7.19 €7.99
    €35.95/l
    Out of stock
  7. Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Masks 150ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Masks 150ml

    Plus hair that's more resistant to future environmental damage

    (374)
    €20.99
    €139.93/l
    Out of stock
  8. Wella Professionals Eimi Volume Light hold styling water 150 ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Volume Light hold styling water 150 ml

    Professional Styling Water Spray Light Hold

    (1)
    €11.50
    €76.67/l
    Out of stock
  9. Wella Professionals Eimi Lissage Perfect Me Bb Lotion 100ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Lissage Perfect Me Bb Lotion 100ml

    Professional beauty balm lotion for natural-looking hair styling control

    (3)
    €11.80
    €118.00/l
    Out of stock
  10. Wella Professionals Eimi Texture Grip Cream Creme De Modelage 75ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Texture Grip Cream Creme De Modelage 75ml

    Create and style personalised styles with EIMI Grip Cream. Formulated with Brazilian Carnauba wax and high-tech polymers, this creamy styling paste provides a strong, yet flexible hold. Wella Grip Cream provides a soft, non-sticky texture and strong hold. Suitable for styling all lengths or all hair types.

    (2)
    €11.99
    €159.87/l
    Out of stock
  11. Wella Professionals Eimi Texture Pearl Styler Gel De Modelage Brillant 100ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Texture Pearl Styler Gel De Modelage Brillant 100ml

    Styling Gel that adds a unique pearly shine to hair

    (6)
    €12.00
    €120.00/l
    Out of stock
  12. Wella Professionals Oil Reflections Light Enhancing Conditioner & Conditioner 200ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Oil Reflections Light Enhancing Conditioner & Conditioner 200ml

    Instantly leaves hair up to three times smoother and more luminous.

    (117)
    €16.90
    €84.50/l
    Out of stock
  13. Ducray Densiage Redensifying Conditioner Thin & Brittle Hair 200ml
    Ducray

    Ducray Densiage Redensifying Conditioner Thin & Brittle Hair 200ml

    DENSIAGE creamy conditioner is designed to  detangle, nourish and improve the quality of your hair

    (7)
    €14.50
    €72.50/l
    Out of stock
  14. L'Oréal Professionnel Blondifier Serie Expert Sun-kissed Blonde Perfector spray 150 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Blondifier Serie Expert Sun-kissed Blonde Perfector spray 150 ml

    Sun-Kissed Spray has been specially designed to care for medium to dark blonde hair.

    (0)
    €25.99
    €173.27/l
    Out of stock
  15. René Furterer Okara Blond Brightening Conditioner 150ml
    René Furterer

    René Furterer Okara Blond Brightening Conditioner 150ml

    Furterer OKARA BLOND conditioner detangles and revives the brightness of a natural blond, highlighted or coloured hair. 

    (22)
    €16.49
    €109.93/l
    Out of stock
  16. René Furterer Okara Silver Toning Conditioner Gray, White & Platinum Blonde Hair 150ml
    René Furterer

    René Furterer Okara Silver Toning Conditioner Gray, White & Platinum Blonde Hair 150ml

    René Furterer OKARA SILVER conditioner moisturizes the hair fiber and neutralizes unwanted yellow highlights for gray, white or platinum blonde hair. 

    (41)
    €15.89
    €105.93/l
    Out of stock
  17. A gift for you
    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Natural Gloss 250ml
    Saryna Key

    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Natural Gloss 250ml

    The gloss that makes your hair soft, shiny and full of vitality.

    (8)
    €33.90
    €135.60/l
    Out of stock
  18. Schwarzkopf Professional Peptide Repair Rescue Hair Balm BC Bonacure for Sensitized Hair 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Peptide Repair Rescue Hair Balm BC Bonacure for Sensitized Hair 200ml

    Peptide Repair Rescue balm brings suppleness and softness to damaged hair.
    (0)
    €17.40
    €87.00/l
    Out of stock
  19. Schwarzkopf Professional Peptide Repair Rescue Masks BC Bonacure For Sensitised Fine to Normal Hair 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Peptide Repair Rescue Masks BC Bonacure For Sensitised Fine to Normal Hair 200ml

    Repairing Masks for damaged hair, free from silicones and artificial colourings.

    (0)
    €20.80
    €104.00/l
    Out of stock
  20. Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Hyaluronic Moisture Kick Micellar Shampoo BC Bonacure pour cheveux normaux à secs 250ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Hyaluronic Moisture Kick Micellar Shampoo BC Bonacure pour cheveux normaux à secs 250ml

    The Micellar shampoo formulated with Micellar technology inspired by skin care is suitable for normal to dry hair.

    (2)
    €11.10
    €44.40/l
    Out of stock
  21. Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Spray balm BC Bonacure for normal to dry hair 200 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Spray balm BC Bonacure for normal to dry hair 200 ml

    Instantly hydrates, detangles and revitalises dry or curly hair with glycerol for long-lasting softness and shine.

    (8)
    €14.95
    €74.75/l
    Out of stock
  22. Schwarzkopf Professional Collagen Volume Boost Foam balm BC Bonacure for fine hair 150 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Collagen Volume Boost Foam balm BC Bonacure for fine hair 150 ml

    A product to add volume to fine hair.

    (1)
    €12.90
    €86.00/l
    Out of stock
  23. Schwarzkopf Professional Osis + Dust It Matifying Gaining Powder 10g
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Dust It Matifying Gaining Powder 10g

    The powder that gives you volume at the roots.

    (2)
    €13.69
    €1,369.00/kg
    Out of stock
  24. Schwarzkopf Professional Osis + Session Spray Fixation Extra Strong 300ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Session Spray Fixation Extra Strong 300ml

    Fixes all your hairstyles.

    (2)
    €12.76
    €42.53/l
    Out of stock
  25. Schwarzkopf Professional Osis + Mighty Matte Cream Ultra Strong Matifying Cream 100ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Mighty Matte Cream Ultra Strong Matifying Cream 100ml

    Shapes hair to give it a Matte Effect finish.

    (0)
    €16.90
    €169.00/l
    Out of stock
  26. Schwarzkopf Professional Osis + Refresh Dust Dry Gaining Shampoo 300ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Refresh Dust Dry Gaining Shampoo 300ml

    Refreshes roots and adds volume.

    (3)
    €19.20
    €64.00/l
    Out of stock
  27. Schwarzkopf Professional Osis + Thrill Fibrous Paste Strong Control 100ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Thrill Fibrous Paste Strong Control 100ml

    Customise any hairstyle.

    (3)
    €9.90
    €99.00/l
    Out of stock
  28. Ducray Densiage Redensifying Shampoo 200ml
    Ducray

    Ducray Densiage Redensifying Shampoo 200ml

    Densiage
    Redensifying shampoo

    Adds volume and resistance

    Loss of density

    Thin and brittle hair

    (17)
    €11.89
    €59.45/l
    Out of stock
  29. Made in France
    René Furterer Triphasic Stimulating Anti Hair Loss Shampoo 250ml
    René Furterer

    René Furterer Triphasic Stimulating Anti Hair Loss Shampoo 250ml

    TRIPHASIC Stimulating Shampoo cleanses and prevents hair-loss

    (43)
    €16.54
    €66.16/l
    Out of stock
  30. American Crew Cream Pomade 85g
    American Crew

    American Crew Cream Pomade 85g

    A natural look while styling.

    (4)
    €13.99
    €164.59/kg
    Out of stock
  31. American Crew Grooming Spray Styling Gel 250ml
    American Crew

    American Crew Grooming Spray Styling Gel 250ml

    Variable-hold finish spray.

    (51)
    €14.53
    €58.12/l
    Out of stock
  32. American Crew Defining Paste Styling Wax 85g
    American Crew

    American Crew Defining Paste Styling Wax 85g

    Styling wax with flexible hold and Matte Effect.

    (8)
    €13.98
    €164.47/kg
    Out of stock
  33. Natessance Natessance Masque Avant-shampooing Purifiant Au Tea Tree 150 ml
    Natessance

    Natessance Natessance Masque Avant-shampooing Purifiant Au Tea Tree 150 ml

    Le masque équilibre le cuir chevelu. 

    (4)
    €8.90
    €59.33/l
    Out of stock
  34. Beauterra Repair shampoo normal to dry hair 750 ml
    Beauterra

    Beauterra Repair shampoo normal to dry hair 750 ml

    Strengthens and repairs dry, damaged hair.

    (4)
    €7.00
    €9.33/l
    Out of stock
  35. Made in France
    Ducray Nutricerat Nourishing Repairing Shampoo Dry Brittle Hair 200ml
    Ducray

    Ducray Nutricerat Nourishing Repairing Shampoo Dry Brittle Hair 200ml

    Nutricerat ultra-nutritive shampoo repairs your hair, brings softness and shine.

     

    (1)
    €11.99
    €59.95/l
    Out of stock
  36. American Crew Matte Clay Styling Clay 85g
    American Crew

    American Crew Matte Clay Styling Clay 85g

    Long-lasting styling paste.

    (20)
    €14.99
    €176.35/kg
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara