🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. American Crew 3 in 1 Shampoo Chamomile + Pine 450ml
    American Crew

    American Crew 3 in 1 Shampoo Chamomile + Pine 450ml

    Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a relaxing Perfumes.

    (4)
    €19.99
    €44.42/l
  2. Schwarzkopf Professional Blond Me Rich Shampoo 1L
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Blond Me Rich Shampoo 1L

    Discover Bond Repair Nourishing Shampoo, which brightens and strengthens blonde and lightened hair.

    (0)
    €47.70
    €47.70/l
  3. Chi Man Spray Grooming The Finisher 177ml
    Chi

    Chi Man Spray Grooming The Finisher 177ml

    The Finisher grooming spray from L'Homme for men.

    (0)
    €11.80
    €66.67/l
  4. Noreva Hexaphane Nutri-Repair Shampoo 250ml
    Noreva

    Noreva Hexaphane Nutri-Repair Shampoo 250ml

    Designed for dry, damaged hair, this shampoo rebalances, nourishes and protects the hair fibre thanks to its Ultimate Protect vitamin complex.

    (0)
    €11.40
    €45.60/l
  5. In Haircare Fortifying Care Oil 200ml
    In Haircare

    In Haircare Fortifying Care Oil 200ml

    Fortifying Care Oil with 100% natural active ingredients, a blend of 4 oils renowned for deeply nourishing the hair, toning and fortifying it while protecting the hair fibre from the inside out

    (0)
    €26.90
    €134.50/l
  6. Rosebaie Pro Silkmaker Titanium Ionic Straightener 1 x
    Rosebaie

    Rosebaie Pro Silkmaker Titanium Ionic Straightener 1 x

    Smooths and tames frizz for 48-hour shiny, protected hair.

    (0)
    €119.00
    €119.00/u
  7. Chi Iron Guard Thermal Protective Shampoo 44 355ml
    Chi

    Chi Iron Guard Thermal Protective Shampoo 44 355ml

    Shampoo that offers complete protection against heat damage caused by straightening irons and hairdryers.

    (0)
    €10.30
    €29.01/l
  8. Made in France
    Acm Treating shampoo oily dandruff 500 ml
    Acm

    Acm Treating shampoo oily dandruff 500 ml

    Gently removes stubborn oily flakes, soothes itching and balances excess sebum for a healthier, refreshed scalp.

    (0)
    €16.00
    €32.00/l
  9. Nioxin System 3 Kit for Dyed/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 700ml
    Nioxin

    Nioxin System 3 Kit for Dyed/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 700ml

    Kit for coloured/dry/damaged hair with moderate loss

    (0)
    €40.00
    €57.14/l
  10. Chi Palm Of Your Hand Ointment 85g
    Chi

    Chi Palm Of Your Hand Ointment 85g

    L'Homme Chi 85g Styling Ointment.

    (1)
    €11.60
    €136.47/kg
  11. Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Masks 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Masks 200ml

    Disciplines and nourishes unruly, thick and frizzy hair

    (0)
    €20.80
    €104.00/l
  12. Chi Blow-dry brush kit Pour brushing x1
    Chi

    Chi Blow-dry brush kit Pour brushing x1

    Chi Eco brushes are 100% biodegradable and made from recycled plastic.

    (0)
    €32.50
    €10.83/u
  13. Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Masks 500ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Masks 500ml

    Disciplines and nourishes unruly, thick and frizzy hair.

    (0)
    €31.90
    €63.80/l
  14. Nioxin System 3 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 300ml
    Nioxin

    Nioxin System 3 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 300ml

    Conditioner for coloured/dry/damaged hair with moderate hair loss.

    (56)
    €21.94
    €73.13/l
  15. A gift for you
    Redken Acidic Color Gloss Naked Gloss lightweight shine oil 100 ml
    Redken

    Redken Acidic Color Gloss Naked Gloss lightweight shine oil 100 ml

    Delivers up to 130% intense shine while nourishing hair without weighing it down, thanks to its omega-9-rich complex.

    (75)
    €46.30
    €463.00/l
  16. Cartel Leopard Brown Hair Clips 6 cm 2 x
    Cartel

    Cartel Leopard Brown Hair Clips 6 cm 2 x

    Add a touch of harlequin flair with lightweight, colourful hair clips that stay put.

    (0)
    €6.90
    €3.45/u
  17. -20%
    Lazartigue Clear DS Kerato-Regulating Anti-Dandruff Gel 75ml
    Lazartigue

    Lazartigue Clear DS Kerato-Regulating Anti-Dandruff Gel 75ml

    Anti-dandruff Gel for recurring dandruff.

    (0)
    €23.96 €29.95
    €319.47/l
  18. Vitalcare Touching up black roots 75ml
    Vitalcare

    Vitalcare Touching up black roots 75ml

    Root Touch Up Spray Black 75ml
    (0)
    €11.27
    €150.27/l
  19. Luxeol Travel Molecular Repair Protocol Set
    Luxeol

    Luxeol Travel Molecular Repair Protocol Set

    Intensively repairs damaged hair from root to tip, delivering visible, long-lasting results from the first use.

    (0)
    €41.90
    €190.45/kg
  20. Ghd Styler® ghd unplugged Le Blanc 300g
    Ghd

    Ghd Styler® ghd unplugged Le Blanc 300g

    Sublime results: smooth, soft hair quickly from root to tip, anywhere, anytime.

    (0)
    €333.95
  21. Wella Professionals Ultimate Color Miracle no-rinse mask 30 ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Color Miracle no-rinse mask 30 ml

    Protects and deeply hydrates colour-treated hair while preserving its shine, thanks to vitamin B5 and antioxidant actives.

    (403)
    €14.63
    €487.67/l
  22. Nioxin System 3 Leave-In Care for Coloured/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 100ml
    Nioxin

    Nioxin System 3 Leave-In Care for Coloured/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 100ml

    Leave-in Care for coloured/dry/damaged hair with moderate hair loss.

    (30)
    €19.96
    €199.60/l
  23. Luxeol Volume shampoo 200 ml
    Luxeol

    Luxeol Volume shampoo 200 ml

    Gives flat hair instant root-lift and lasting volume with every wash.

    (0)
    €14.50
    €72.50/l
  24. Organic Made in France Vegan
    LA ROSÉE Recharge nourishing hair mask 200 g
    LA ROSÉE

    LA ROSÉE Recharge nourishing hair mask 200 g

    A Capillary Masks that deeply repairs and nourishes all hair types, even the most fragile. Protected and fortified, your hair is stronger, softer and silkier!

    (1)
    €19.49
    €97.45/kg
  25. Organic Made in France Vegan
    Omum My Post-Partum Complete Wellbeing Set
    Omum

    Omum My Post-Partum Complete Wellbeing Set

    Supports skin, hair and nails post-pregnancy with marine collagen, hyaluronic acid and vitamin C.

    (0)
    €62.02
    €20.67/u
  26. A gift for you
    Phyto Paris Phytophanere Treatment set Phytophanere
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytophanere Treatment set Phytophanere

    Helps reduce stress- and hormone-related hair loss with 4 patented botanical extracts.

    (0)
    €33.90
    €211.88/l
  27. Chi Man Texture me back texturising cream 85g
    Chi

    Chi Man Texture me back texturising cream 85g

    Texturising hair cream for the L'Homme range by Chi.

    (0)
    €11.70
    €137.65/kg
  28. Organic
    Phytema Volume conditioner 250 ml
    Phytema

    Phytema Volume conditioner 250 ml

    Adds volume and strength to hair with guarana and red algae extract.

    (0)
    €15.25
    €61.00/l
  29. Nioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Conditioner 300ml
    Nioxin

    Nioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Conditioner 300ml

    Conditioner for natural hair with advanced loss.

    (182)
    €19.93
    €66.43/l
  30. Nioxin Masks Anti Breakage Density Care Expert 150ml
    Nioxin

    Nioxin Masks Anti Breakage Density Care Expert 150ml

    Repairs, strengthens and thickens your hair while reducing breakage and adding shine and suppleness.

    (28)
    €16.00
    €106.67/l
  31. Nioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Shampoo 1L
    Nioxin

    Nioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Shampoo 1L

    Shampoo for natural hair with advanced loss.

    (13)
    €41.62
    €41.62/l
  32. Les Tendances D'Emma Hair Towel Bamboo

    Multiple choice

    Les Tendances D'Emma

    Les Tendances D'Emma Hair Towel Bamboo

    An ultra-absorbent bamboo hair towel that stands alone on the head

    (40)
    €25.57
    €30.68/u
  33. Beliflor Douss Color Permanent Colouring Delicate No Amonia

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Douss Color Permanent Colouring Delicate No Amonia

    Gentle DoussColor permanent colouring adds extreme softness while providing perfect coverage for white hair.

    (46)
    €9.40
  34. L'Action Cosmetique Mediatic Mascara For Grey Hair 6+ 3ml

    Multiple choice

    L'Action Cosmetique Mediatic

    L'Action Cosmetique Mediatic Mascara For Grey Hair 6+ 3ml

    PARIS ACTION
    Bye Bye grey hair
    Semi-permanent touch-up
    Applies in 1 minute
    Covers white hair and bleached roots
    6+3ml

    (4)
    €15.90
    €6,360.00/l
  35. L'Action Cosmetique Mediatic Repair Touch Stick Grey Hair 4g

    Multiple choice

    L'Action Cosmetique Mediatic

    L'Action Cosmetique Mediatic Repair Touch Stick Grey Hair 4g

    L'ACTION PARIS
    Gray hair stick 
    Covers gray hair and discolored roots 
    Applies in 1 minute 

    (4)
    €10.19
    €3,057.50/kg
  36. Florame Men's Organic Shower Gel for Body and Hair 200 ml

    Multiple choice

    Florame

    Florame Men's Organic Shower Gel for Body and Hair 200 ml

    Florame’s organic shower gel for body and hair, enriched with organic essential oils and hydrating organic Aloe Vera.

    (1)
    €8.20
    €49.20/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara