🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Made in France
    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask Normal to Thin Hair 100ml
    René Furterer

    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask Normal to Thin Hair 100ml

    Absolue Keratine Ultimate Repair Mask lastingly restores normal to thin hair.

    (51)
    €24.88
    €248.80/l
    Out of stock
  2. Made in France
    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask for Normal to Thin Hair Cheveux abimés, fragilisés, normaux à fins 200ml
    René Furterer

    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask for Normal to Thin Hair Cheveux abimés, fragilisés, normaux à fins 200ml

    Absolue Keratine Ultimate Repair Mask lastingly restores normal to thin hair.

    (8)
    €43.99
    €219.95/l
    Out of stock
  3. Schwarzkopf Professional PH 4.5 Color Freeze Balm spray BC Bonacure for Colouring Hair 400ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional PH 4.5 Color Freeze Balm spray BC Bonacure for Colouring Hair 400ml

    Helps achieve the optimum pH level of 4.5 and improves styling.

    (1)
    €29.00
    €72.50/l
    Out of stock
  4. Wella Professionals Fusion Intense repair shampoo 1 l
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Intense repair shampoo 1 l

    Wella Professionals Fusion Intense Repair Shampoo deeply nourishes damaged and weakened hair for stronger, healthier results.

    (3)
    €40.00
    €40.00/l
    Out of stock
  5. Wella Professionals Fusion Intense Repair Mask 500ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Intense Repair Mask 500ml

    A repair mask designed for the hair more resistant to external aggressions

    (0)
    €34.90
    €69.80/l
    Out of stock
  6. A gift for you
    Phyto Paris Reparer Masque Réparation Intense Damaged And Broken Hair 150ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Reparer Masque Réparation Intense Damaged And Broken Hair 150ml

    PhytoKeratin Repairing Care Mask intensely repairs your hair fiber, smoothes scales and fills in micro-lesions.

    (7)
    €22.20
    €148.00/l
    Out of stock
  7. A gift for you
    Phyto Paris Volume Volumising Shampoo Thin Hair 250ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Volume Volumising Shampoo Thin Hair 250ml

    Leaves hair with more volume.

    (13)
    €8.50
    €34.00/l
    Out of stock
  8. René Furterer Style Holding Spray Precise And Strong 150ml
    René Furterer

    René Furterer Style Holding Spray Precise And Strong 150ml

    The maintenance is accurate and the holding strong enough . The formula of this strong fixing spray is with jojoba oil to protect the hair fiber. The advantage of this spray is that it has no cardboard effect and leaves no residue. 

     

    (4)
    €12.46
    €83.07/l
    Out of stock
  9. Organic
    Natessance Kids Organic lavender protective spray Papoo 100 ml
    Natessance

    Natessance Kids Organic lavender protective spray Papoo 100 ml

    Gently keeps insects away from children’s hair (ages 3+) with a sulphate-free formula.

    (0)
    €6.89
    €68.90/l
    Out of stock
  10. Made in France
    René Furterer Karinga Intensive Hydrating Shampoo 250 ml
    René Furterer

    René Furterer Karinga Intensive Hydrating Shampoo 250 ml

    This hydrating shampoo restores moisture to curly, coily or relaxed hair, leaving it soft, supple and easy to style.

    (6)
    €15.49
    €61.96/l
    Out of stock
  11. Made in France
    René Furterer Karinga Leave-in styling moisturising cream 150 ml
    René Furterer

    René Furterer Karinga Leave-in styling moisturising cream 150 ml

    Furterer Karinga hydrating styling leave-in cream is specially formulated for frizzy, curly and straightened hair.

    (17)
    €16.90
    €112.67/l
    Out of stock
  12. Made in France
    Out of stock
  13. René Furterer Astera Dermo-protecting sensitive shampoo 250 ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Dermo-protecting sensitive shampoo 250 ml

    This gentle hypoallergenic shampoo with plant-based actives soothes irritated scalps and helps restore natural balance.

    (9)
    €12.42
    €49.68/l
    Out of stock
  14. Organic Vegan
    Coslys Repairing Mask For Dry And Damaged Hair Cheveux secs et abimes 150ml
    Coslys

    Coslys Repairing Mask For Dry And Damaged Hair Cheveux secs et abimes 150ml

    COSLYS
    repairing mask
    dry and damaged hair
    with cherry plum oil
    nourishes and protects
    organic cosmetics
    150 ml 

    (0)
    €12.42
    €82.80/l
    Out of stock
  15. Organic Made in France Promo
    Melvita Frequent Use Shampoo 500ml
    Melvita

    Melvita Frequent Use Shampoo 500ml

    This certified organic shampoo without foaming agents combines grapefruit essential oil and nourishing honey to gently cleanse your hair.

    (6)
    €11.99
    €23.98/l
    Out of stock
  16. Out of stock
  17. Made in France
    René Furterer Astera Soothing refreshning shampoo 50ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Soothing refreshning shampoo 50ml

    Furterer Astera silicone-free shampoo is an essential soothing step for irritated scalps.

    (4)
    €4.00
    €80.00/l
    Out of stock
  18. Organic
    Cattier Family Foaming Gel With Lactoserum parfum pamplemousse 1l
    Cattier

    Cattier Family Foaming Gel With Lactoserum parfum pamplemousse 1l

    Family foaming gel.
    Body and hair.
    Cornflower water.
    Lactoserum.
    Organic.
    1L. 

    (24)
    €11.20
    €11.20/l
    Out of stock
  19. Beliflor Hair Conditioning Balm 250ml
    Beliflor

    Beliflor Hair Conditioning Balm 250ml

    The  Beliflor  conditioning hair balm is enriched in bamboo and ceramide  A2  and is ideal for dry and damaged hair.

    (5)
    €7.99
    €31.96/l
    Out of stock
  20. Beliflor Balancing Hair Bath For Coloured And Permed Hair 250ml
    Beliflor

    Beliflor Balancing Hair Bath For Coloured And Permed Hair 250ml

    The capillary bath balancing Beliflor has been specially formulated for colored and permed hair.


    Preserves and prolongs the beauty and the brilliance of the color

    (3)
    €8.10
    €32.40/l
    Out of stock
  21. Noreva Psoriane Daily shampoo 125 ml
    Noreva

    Noreva Psoriane Daily shampoo 125 ml

    Specifically developed for irritated scalp with flakes and dandruff, Psoriane® Soothing Shampoo quickly soothes feelings of discomfort and itching.

    (11)
    €10.99
    €87.92/l
    Out of stock
  22. Organic Made in France Promo
    Melvita Extra-gentle organic fig and kiwi shower shampoo 1 l
    Melvita

    Melvita Extra-gentle organic fig and kiwi shower shampoo 1 l

    Enriched in Fig and Kiwi extracts, this organic certified shower shampoo gently washes and revitalizes the hair and body. 

    (10)
    €10.93
    €10.93/l
    Out of stock
  23. Organic Made in France Promo
    Melvita Extra-gentle Family Shampoo Flower Honey & Lime 1l
    Melvita

    Melvita Extra-gentle Family Shampoo Flower Honey & Lime 1l

    Extra-Gentle Family Shampoo. Flower Honey & Lime.
    (5)
    €14.80
    €14.80/l
    Out of stock
  24. René Furterer Astera Furterer Astera Sensitive Dermo Protective Shampoo 200ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Furterer Astera Sensitive Dermo Protective Shampoo 200ml

    ASTERA high tolerence shampoo gently cleanses and maintains the balance of the scalp.

    (14)
    €19.74
    €98.70/l
    Out of stock
  25. Made in France
    René Furterer Astera Furterer Astera Fresh Soothing Shampoo For Irritated Scalps 200ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Furterer Astera Fresh Soothing Shampoo For Irritated Scalps 200ml

    ASTERA shampoo gentl cleanses and soothes upon the first application thanks to the cold essential oils of Mint and Eucalyptus

    (57)
    €13.00
    €65.00/l
    Out of stock
  26. -10%
    Bailleul Cystiphane S Balancing Anti Dandruff Shampoo 200ml
    Bailleul

    Bailleul Cystiphane S Balancing Anti Dandruff Shampoo 200ml

    Thanks to the synergy between essential oil of cade and tea tree oil, this shampoo prevents the formation of dandruff while soothing scalp irritation.
    (3)
    €8.09 €8.99
    €40.45/l
    Out of stock
  27. Alphanova Kids Kids Zero Lice Spray 50ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Kids Zero Lice Spray 50ml

    Prevents the appearance of lice in children. 

    (6)
    €5.26
    €105.20/l
    Out of stock
  28. Organic Made in France
    Alphanova Kids Kids Zeropou Shampoo 200ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Kids Zeropou Shampoo 200ml

    zeropou shampoo

    helps to prevent lice on children hair

    (2)
    €9.19
    €45.95/l
    Out of stock
  29. Organic
    Natessance Capillary Detangling hair lotion 150 ml
    Natessance

    Natessance Capillary Detangling hair lotion 150 ml

    Gently detangles hair without weighing it down, leaving a light fruity scent of apple and pomegranate.

    (4)
    €4.99
    €33.27/l
    Out of stock
  30. Made in France
    Klorane Chamomile Lightening shampoo Blonde hair 400ml
    Klorane

    Klorane Chamomile Lightening shampoo Blonde hair 400ml

    Klorane lightening shampoo gradually brings your hair a natural gold shimmer, shine and radiance.

    (21)
    €10.49
    €26.22/l
    Out of stock
  31. -26%
    Duo Lp Pro Anti-lice and nit lotion 150 ml
    Duo Lp Pro

    Duo Lp Pro Anti-lice and nit lotion 150 ml

    Duo LP Pro’s anti-lice lotion is specially formulated without insecticides to effectively treat head lice and nits.

    (6)
    €11.44 €15.43
    €76.27/l
    Out of stock
  32. Uriage D.S .regulating Foaming Gel Skins Prone To Irritations 150ml
    Uriage

    Uriage D.S .regulating Foaming Gel Skins Prone To Irritations 150ml

    regulating foaming gel

    skins prone to irritations

    redness and scales 

    (10)
    €9.40
    €62.67/l
    Out of stock
  33. René Furterer Volumea Volumising mousse for fine hair 200 ml
    René Furterer

    René Furterer Volumea Volumising mousse for fine hair 200 ml

    René Furterer’s Volumea amplifying mousse instantly adds volume and definition to fine hair in one easy step.

    (57)
    €16.66
    €83.30/l
    Out of stock
  34. Made in France
    Bioderma Node Gentle Shampoo for Sensitive Hair Duo Cuir chevelu sensible 2x400ml
    Bioderma

    Bioderma Node Gentle Shampoo for Sensitive Hair Duo Cuir chevelu sensible 2x400ml

    Nodé sulfate-free shampoo gently cleanses sensitive hair, respecting your fragile scalp.
    (34)
    €11.50
    €14.38/l
    Out of stock
  35. Made in France
    Hei Poa Hair Care Monoï De Tahiti Repair Shampoo Dry and Damaged Hair 150ml
    Hei Poa

    Hei Poa Hair Care Monoï De Tahiti Repair Shampoo Dry and Damaged Hair 150ml

    This delicate shampoo with Monoï de Tahiti repairs and nourishes dry, damaged hair. It strengthens the capillary fibre, improves detangling and leaves hair soft and shiny.

    (5)
    €6.89
    €45.93/l
    Out of stock
  36. -20%
    Puressentiel Anti-Lice Anti-lice Lotion 100 ml
    Puressentiel

    Puressentiel Anti-Lice Anti-lice Lotion 100 ml

    Puressentiel Anti-Lice safely eliminates lice, nits and larvae. 

    (4)
    €9.91 €12.40
    €99.10/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara