🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish Light Light Nutrition Masks 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish Light Light Nutrition Masks 250ml

    This 91% natural soybean oil Masks nourishes and strengthens dry, fine hair without weighing it down.

    (0)
    €31.91 €39.89
    €127.64/l
    Out of stock
  2. Organic
    Natessance Capillary Colour shampoo - organic safflower & plant-based keratin 500 ml
    Natessance

    Natessance Capillary Colour shampoo - organic safflower & plant-based keratin 500 ml

    Preserves colour vibrancy while nourishing hair with organic safflower oil and plant-based keratin for soft, revitalised results.

    (3)
    €7.99
    €15.98/l
    Out of stock
  3. Made in France
    Les Tendances D'Emma A super-absorbent hair towel x 1
    Les Tendances D'Emma

    Les Tendances D'Emma A super-absorbent hair towel x 1

    An Ultra-absorbent hair towel.

    (0)
    €18.44
    €142,945.74/kg
    Out of stock
  4. A gift for you
    Redken Extreme Length Fortifying long-length shampoo 300ml
    Redken

    Redken Extreme Length Fortifying long-length shampoo 300ml

    Redken Exteme Length Fortifying Shampoo cleanses and strengthens long hair, including colour-treated and bleached hair. 

    (1)
    €17.99
    €59.97/l
    Out of stock
  5. René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Serum 30ml
    René Furterer

    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Serum 30ml

    Furterer ABSOLUE KERATINE Ultimate Repair Serum rebuilds and strengthens damaged ends while preventing new split ends.

    (4)
    €22.30
    €743.33/l
    Out of stock
  6. René Furterer Style Hair Fixing Gel 150ml
    René Furterer

    René Furterer Style Hair Fixing Gel 150ml

    Furterer STYLE Hair Setting Gel gives structure and hold to all hairstyles in an instant. 

    (47)
    €12.29
    €81.93/l
    Out of stock
  7. Revlon Professional Uniq One All-in-one Masks 300ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Uniq One All-in-one Masks 300ml

    THE CAPILLARY MASK you need, a professional performance that delivers the 10 benefits hair needs to enhance the natural beauty of all hair types.

    (4)
    €14.99
    €49.97/l
    Out of stock
  8. Apivita Shampoo for Sensitive Scalp 250ml
    Apivita

    Apivita Shampoo for Sensitive Scalp 250ml

    Apivita Shampoo for Sensitive Scalp gently cleanses, soothes your scalp and reduces itching.

    (2)
    €11.39
    €45.56/l
  9. Schwarzkopf Professional Osis + Flatliner 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Osis + Flatliner 200ml

    Thermo-protective spray - Helps protect hair from the heat of styling appliances. Control index 3 - Strong control

    (2)
    €13.06
    €65.30/l
    Out of stock
  10. Apivita Gentle Daily use shampoo 250ml
    Apivita

    Apivita Gentle Daily use shampoo 250ml

    Chamomile & Honey Gentle Daily Use Shampoo is ideal for frequent use and is suitable for all hair types.

    (0)
    €8.99
    €35.96/l
  11. Apivita Express Beauty Shine & Vitality Capillary Masks 20ml
    Apivita

    Apivita Express Beauty Shine & Vitality Capillary Masks 20ml

    This Masks moisturises and nourishes, protecting hair from external effects (styling, blow-drying, pollution). Leaves hair shiny and soft.

    (0)
    €3.59
    €179.50/l
  12. René Furterer Neopur Rebalancing Dandruff Shampoo 150ml
    René Furterer

    René Furterer Neopur Rebalancing Dandruff Shampoo 150ml

    NEOPUR Anti-dandruff shampoo cleanses your hair while rebalancing its microbiome.

    (171)
    €11.98
    €79.87/l
    Out of stock
  13. Embryolisse Multi-functional beauty oil 100ml
    Embryolisse

    Embryolisse Multi-functional beauty oil 100ml

    Embryolisse Beauty Oil is a multi-functional treatment: hydrates, nourishes and beautifies your skin.

    (5)
    €19.80
    €198.00/l
    Out of stock
  14. Vegan
    Wella Professionals Elements Calming Shampoo 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Elements Calming Shampoo 250ml

    Restores comfort to the scalp, thanks to vegetable glycerine.

    (63)
    €11.90
    €47.60/l
    Out of stock
  15. Egyptian Magic Multi-Purpose Skincare 7,5ml
    Egyptian Magic

    Egyptian Magic Multi-Purpose Skincare 7,5ml

    Egyptian Magic is a 100% natural and multi-purpose treatment.

    (2)
    €7.49
    €998.67/l
    Out of stock
  16. Apivita Hyaluronic Hydra Après-Shampooing Tous Types de Cheveux 150ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Après-Shampooing Tous Types de Cheveux 150ml

    Apivita Moisturizing Conditioner for All Hair Types: hydrates, protects & detangles.

    (1)
    €12.90
    €86.00/l
  17. Organic
    Coslys Shampooing Protecteur de Couleur Bio Cheveux colorés et méchés 500ml
    Coslys

    Coslys Shampooing Protecteur de Couleur Bio Cheveux colorés et méchés 500ml

    Rich in amino acids, Coslys Colour Radiance Shampoo fixes and prolongs hair colour.

    (2)
    €9.50
    €19.00/l
    Out of stock
  18. Made in France
    Klorane Mango Nourishing Shampoo for Dry Hair 100ml
    Klorane

    Klorane Mango Nourishing Shampoo for Dry Hair 100ml

    Klorane Mango shampoo nourishes dry hair without weighing it down.

    (134)
    €3.70
    €37.00/l
    Out of stock
  19. Made in France
    Klorane Mango Nourishing Conditioner for Dry Hair Cheveux Secs 200ml
    Klorane

    Klorane Mango Nourishing Conditioner for Dry Hair Cheveux Secs 200ml

    Nourishing Mango conditioner by Klorane for nourished, supple and perfectly detangled hair

    (259)
    €10.90
    €54.50/l
    Out of stock
  20. Made in France
    Hei Poa Hair Care Tahitian monoi detangling milk Dry and Damaged Hair 150 ml
    Hei Poa

    Hei Poa Hair Care Tahitian monoi detangling milk Dry and Damaged Hair 150 ml

    Enriched with Monoï de Tahiti, this milky Care detangles and improves styling. It nourishes, protects and leaves hair supple and shiny, with the Perfumes of Coco Water.

    (1)
    €10.90
    €72.67/l
    Out of stock
  21. Organic Made in France A gift for you
    Nuxe Prodigieux® Multi-Purpose Organic Neroli Oil 100ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Multi-Purpose Organic Neroli Oil 100ml

    Neroli Huile Prodigieuse multi-function organic dry oil nourishes your face, body and hair.

    (112)
    €21.79
    €217.90/l
    Out of stock
  22. Klorane Peony Soothing Shampoo Sensitive scalp Bio 200ml
    Klorane

    Klorane Peony Soothing Shampoo Sensitive scalp Bio 200ml

    Klorane Soothing Shampoo with Pivoine cleanses and respects irritated and sensitive scalps.

    (137)
    €6.40
    €32.00/l
    Out of stock
  23. Made in France A gift for you
    Nuxe Reve De Miel Gentle solid shampoo 65g
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel Gentle solid shampoo 65g

    Nuxe Rêve de Miel Sulfate-Free* Shampoo with its notes of citrus and honey makes your hair soft and detangles easily.

    (28)
    €8.59
    €132.15/kg
    Out of stock
  24. Pouxit Flash Lice and nit treatment lotion spray 150 ml
    Pouxit

    Pouxit Flash Lice and nit treatment lotion spray 150 ml

    POUXIT FLASH is indicated for the treatment of scalp lice (head lice) and nits in adults and children aged over 6 months.

    (0)
    €17.80
    €118.67/l
    Out of stock
  25. Organic Vegan
    Les Secrets de Loly Nettoyer Perfect Match Shampoo 250ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Nettoyer Perfect Match Shampoo 250ml

    Cleanses hair thoroughly and is suitable for all types of Curls. Curls regain their lightness, shine and softness without being stripped of their natural sebum or even weighed down.

    (388)
    €10.90
    €43.60/l
    Out of stock
  26. Made in France
    Natessance Organic Cartharme & Keratin Mask Coloured or highlighted hair 200ml
    Natessance

    Natessance Organic Cartharme & Keratin Mask Coloured or highlighted hair 200ml

    Enriched with organic safflower oil, Natessance Hair Mask intensely nourishes and protects coloured hair.

    (0)
    €16.20
    €81.00/l
    Out of stock
  27. -20%
    Lazartigue Clear Normalising Shampoo Film-coated hair 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Clear Normalising Shampoo Film-coated hair 250ml

    Maintains the balance of the scalp and prevents the recurrence of dandruff.

    (0)
    €15.92 €19.90
    €63.68/l
    Out of stock
  28. Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Hydrating balm BC Bonacure Thick, brittle hair 150 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Hyaluronic Moisture Kick Hydrating balm BC Bonacure Thick, brittle hair 150 ml

    Light, hydrating leave-in balm for normal to dry hair.

    (0)
    €13.00
    €86.67/l
    Out of stock
  29. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Fortify Eco Recharge Fortifying Shampoo Anti-Hair Loss Supplements 500ml
    Lazartigue

    Lazartigue Fortify Eco Recharge Fortifying Shampoo Anti-Hair Loss Supplements 500ml

    This Fortify eco-refill, formulated with 94% natural ingredients, cleanses, energises the scalp and stimulates hair growth.

    (0)
    €18.56 €23.20
    €37.12/l
    Out of stock
  30. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Temporary Hair Loss Set 300 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Temporary Hair Loss Set 300 ml

    Lazartigue’s reactive hair loss set offers a natural, effective solution for temporary shedding.

    (0)
    €51.84 €64.80
    €172.80/l
    Out of stock
  31. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Progressive Anti-Hair Loss Set 300 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Progressive Anti-Hair Loss Set 300 ml

    The THICKER anti-hair loss serum and FORTIFY strengthening shampoo work together to combat progressive hair thinning.

    (2)
    €47.92 €59.90
    €159.73/l
    Out of stock
  32. Organic Vegan
    Logona Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner Care 200ml
    Logona

    Logona Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner Care 200ml

    Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner, a vegan and natural formula that deeply moisturises dry hair. Content : 200ml.

    (1)
    €9.79
    €48.95/l
    Out of stock
  33. Organic Vegan
    Logona Sea Buckthorn Repairing Conditioner Care 200ml
    Logona

    Logona Sea Buckthorn Repairing Conditioner Care 200ml

    Sea Buckthorn Repairing Conditioner, a vegan and natural formula that nourishes damaged hair and prevents split ends. Content : 200ml.

    (2)
    €9.49
    €47.45/l
    Out of stock
  34. Klorane Solide Cédrat Shampoo 80g
    Klorane

    Klorane Solide Cédrat Shampoo 80g

    Shampoo Solide forms a creamy lather for simple, efficient cleansing, with invigorating citrus notes.

    (83)
    €9.42
    €117.75/kg
    Out of stock
  35. Organic Vegan
    Beliflor Anti-Hair Loss Stimulating Shampoo 200ml
    Beliflor

    Beliflor Anti-Hair Loss Stimulating Shampoo 200ml

    This shampoo has been specially formulated to reduce hair loss

    (1)
    €12.70
    €63.50/l
    Out of stock
  36. Organic Vegan
    Beliflor Nutrition Silky Fluid Dry hair 125ml
    Beliflor

    Beliflor Nutrition Silky Fluid Dry hair 125ml

    This fluid is a hydrating styling base specially formulated to improve smoothing and/or blow-drying

    (0)
    €11.99
    €95.92/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara