🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Organic
    Cattier Dtangling Balm All Hair Types 150ml
    Cattier

    Cattier Dtangling Balm All Hair Types 150ml

    Cattier detangling balm

    • Deeply nourishes, repairs and revitalises the hair without weighing it down.
    (5)
    €6.98
    €46.53/l
    Out of stock
  2. Made in France
    Klorane Mango Nutrition mask for dry hair 150 ml
    Klorane

    Klorane Mango Nutrition mask for dry hair 150 ml

    Klorane Mask with Mango Butter 150ml nourishes and repairs the very dry and damaged hair.

    Results: Your hair, reinforced from the inside, refinds strength and vitality. Perfectly smoothed, it is soft and shiny.

    (169)
    €16.99
    €113.27/l
    Out of stock
  3. Tier price
    Item Dermatologie Item Alpha Cade Hair And Body Shampoo 200ml
    Item Dermatologie

    Item Dermatologie Item Alpha Cade Hair And Body Shampoo 200ml

    Psoriasis hygiene. Scaly skin. Shampoo with cade and cedar essential oils. Salicylic acid. Hair and body.

    (26)
    €9.00
    €45.00/l
    Out of stock
  4. Haleon Stiprox 1% Anti-dandruff Shampoo Regular Care 100ml
    Haleon

    Haleon Stiprox 1% Anti-dandruff Shampoo Regular Care 100ml

    STIPROX 1% Regular Care eliminates dandruff and soothes itchy scalp.

    (11)
    €10.00
    €100.00/l
    Out of stock
  5. Haleon Stiprox 1,5% Anti Dandruff Shampoo 100ml
    Haleon

    Haleon Stiprox 1,5% Anti Dandruff Shampoo 100ml

    Stiprox 1% Anti-Dandruff Shampoo  100 ml is an anti-dandruff treatment suitable for moderate dandruff cases, which eliminates dandruff and soothes itching of the hair.

    (29)
    €10.49
    €104.90/l
    Out of stock
  6. Made in France
    Martine Mahé Herbal Herb Conditioner 200ml
    Martine Mahé

    Martine Mahé Herbal Herb Conditioner 200ml

    this conditioner detangles and rehydrates dry hair

    it is supple and restructured.

    (0)
    €19.03
    €95.15/l
    Out of stock
  7. A gift for you
    Phyto Paris Phyto7 Universal day cream for all dry hair types 100 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phyto7 Universal day cream for all dry hair types 100 ml

    Apply a small amount to damp or dry hair, focusing on the ends—perfect before blow-drying to prevent dryness or as a finishing touch to enhance shine. No rinse needed.

    (0)
    €13.90
    €139.00/l
    Out of stock
  8. Made in France
    Olaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 250ml
    Olaplex

    Olaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 250ml

    Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.

    (5)
    €26.45
    €105.80/l
    Out of stock
  9. Les Secrets de Loly Soigner et renforcer Repair Time mask 230 ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Soigner et renforcer Repair Time mask 230 ml

    Revive damaged hair with Les Secrets de Loly’s Repair Time mask in a generous 230ml pot.

    (428)
    €15.48
    €67.30/l
    Out of stock
  10. Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Licthi-Mure Smoothie 250ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Licthi-Mure Smoothie 250ml

    Capillary milk to nourish and hydrate textured hair.

    (260)
    €17.88
    €71.52/l
    Out of stock
  11. Les Secrets de Loly Hair brush
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Hair brush

    Leave-in conditioner to hydrate and sculpt.

    (307)
    €18.14
    Out of stock
  12. Arganicare Keratin defining care Leave-In Dry Hair 400 ml
    Arganicare

    Arganicare Keratin defining care Leave-In Dry Hair 400 ml

    Restores strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.

    (0)
    €8.99
    €22.48/l
    Out of stock
  13. Organic Made in France
    Prim Aloe Aloe Spray Multi Usage Nature 96% Aloe Vera 125ml
    Prim Aloe

    Prim Aloe Aloe Spray Multi Usage Nature 96% Aloe Vera 125ml

    Prim Aloé® multi-purpose aloe spray, made with 96% fresh, native organic aloe vera, is an instant hydrating and soothing care product.

    (4)
    €11.14
    €89.12/l
    Out of stock
  14. Organic Made in France
    Prim Aloe Repairing Cream 75% Aloe Vera 150ml
    Prim Aloe

    Prim Aloe Repairing Cream 75% Aloe Vera 150ml

    Prim Aloé® triple-action repair cream for face, body and Hands.

    (6)
    €10.34
    €68.93/l
    Out of stock
  15. Acm Novophane Sebo Regulating Shampoo 200ml
    Acm

    Acm Novophane Sebo Regulating Shampoo 200ml

    This shampoo reduces the production of sebum. 

    (1)
    €7.90
    €39.50/l
    Out of stock
  16. Acm Novophane Energising Shampoo for Tired Hair 500ml
    Acm

    Acm Novophane Energising Shampoo for Tired Hair 500ml

    Gentle shampoo gently cleanses dull, weakened hair and scalp.

    (5)
    €10.98
    €21.96/l
    Out of stock
  17. Sebastian Professional Dark Oil Smoothing And Demele Conditioner 50ml
    Sebastian Professional

    Sebastian Professional Dark Oil Smoothing And Demele Conditioner 50ml

    Sebastian's Lightweight Conditioner, infused with a blend of Argan and Jojoba oils, smoothes and detangles hair while providing volume and lightness.

    (0)
    €7.98
    €159.60/l
    Out of stock
  18. Sebastian Professional Dark Oil Capillary Styling Oil 95ml
    Sebastian Professional

    Sebastian Professional Dark Oil Capillary Styling Oil 95ml

    This evanescent Dark oil from Sebastian adds softness, shine and body to hair.

    (0)
    €25.80
    €271.58/l
    Out of stock
  19. Isispharma Ilcapil Kr Anti-Dandruff Shampoo for Oily Scalps 150ml
    Isispharma

    Isispharma Ilcapil Kr Anti-Dandruff Shampoo for Oily Scalps 150ml

    Relieve your scalp and help it get rid of oily dandruff with ILCAPIL® KR

    (2)
    €9.90
    €66.00/l
    Out of stock
  20. L'Oréal Professionnel Steampod Professional Steam Straightener 3.0
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Steampod Professional Steam Straightener 3.0

    The STEAMPOP 3.0 high-tech professional steam straightener  . 

    (262)
    €219.00
    Out of stock
  21. A gift for you
    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 500ml
    Saryna Key

    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 500ml

    Pure African shea butter repairing hair butter.

    (13)
    €53.00
    €106.00/l
    Out of stock
  22. Raywell Pure African Shea Butter 500ml
    Raywell

    Raywell Pure African Shea Butter 500ml

    Damage repair 
    Pure African shea butter 
    Repairing care 

    (22)
    €7.99
    €15.98/l
    Out of stock
  23. Organic
    Natessance Kids Demelant leave-in spray 150 ml
    Natessance

    Natessance Kids Demelant leave-in spray 150 ml

    Gently detangles children’s hair (ages 3+) with this sulphate- and silicone-free organic spray.

    (5)
    €5.99
    €39.93/l
    Out of stock
  24. Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 250ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 250ml

    APIVITA Moisturizing Shampoo gently cleanses & hydrates your hair, respecting a natural scalp balance.

    (21)
    €11.75
    €47.00/l
  25. Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating hair mask 200 ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating hair mask 200 ml

    This natural hair mask with StB Honey and Hyaluronic Acid deeply hydrates, prevents breakage and split ends, and leaves hair soft yet strong.

    (3)
    €15.70
    €78.50/l
  26. Mkl Cosm'ethik Shower Shampoo 1L

    Multiple choice

    Mkl

    Mkl Cosm'ethik Shower Shampoo 1L

    Our DERMATOLOGIC* shower shampoo with ORGANIC Aloe Vera from Mexico is used daily for the hair, face and body.

    (1)
    €0.00/l
    Out of stock
  27. Waam Hair care base 300 ml
    Waam

    Waam Hair care base 300 ml

    Mask and Skincare base 300ml.

    (2)
    €10.88
    €36.27/l
    Out of stock
  28. Made in France
    Klorane Aquatic Mint Organic Detox Dry Shampoo Pollution exposed hair 150ml
    Klorane

    Klorane Aquatic Mint Organic Detox Dry Shampoo Pollution exposed hair 150ml

    Klorane Dry Detox Shampoo with Organic Aquatic Mint instantly refreshes urban-exposed hair.

    (154)
    €14.38
    €95.87/l
    Out of stock
  29. Sebamed Everyday Shine Extra Gentle Shampoo Frequent Use 200ml
    Sebamed

    Sebamed Everyday Shine Extra Gentle Shampoo Frequent Use 200ml

    SEBAMED 
    Every Day 
    frequent use shampoo

    (0)
    €4.99
    €12.48/l
    Out of stock
  30. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Volumize Volume Spray 100ml
    Lazartigue

    Lazartigue Volumize Volume Spray 100ml

    Lazartigue Volumizing Spray, formulated with 95% natural origin ingredients, restores volume and body to a brittle, flat hair.

    (2)
    €15.91 €19.90
    €159.10/l
    Out of stock
  31. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish High Nutrition Conditioner Care 150ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish High Nutrition Conditioner Care 150ml

    This care, enriched with 94% natural Shea Butter, deeply hydrates thick, dry hair.

    (0)
    €18.40 €22.99
    €122.67/l
    Out of stock
  32. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Extra Gentle Frequent use shampoo 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Extra Gentle Frequent use shampoo 250ml

    This Extra-soft shampoo with rice milk, 94% natural origin, gently cleanses and adds shine to normal hair.

    (1)
    €13.16 €16.45
    €52.64/l
    Out of stock
  33. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Purify Shampoo for oily-prone hair 250 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Purify Shampoo for oily-prone hair 250 ml

    This purifying shampoo, 94% naturally derived, gently cleanses oily-prone scalps.

    (0)
    €15.04 €18.80
    €60.16/l
    Out of stock
  34. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Fortify Fortifying Anti-hair loss treatment 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Fortify Fortifying Anti-hair loss treatment 250ml

    LAZARTIGUE fortifying anti-hair loss shampoo enriched with guarana and ricinus improves scalp blood circulation and activates hair growth.

    (3)
    €12.78 €15.98
    €51.12/l
    Out of stock
  35. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Colour Protect Radiance Shampoo 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Colour Protect Radiance Shampoo 250ml

    LAZARTIGUE Color Protect Shampoo with camelia fixes color and prevents pigment leakage

    (0)
    €13.99 €17.50
    €55.96/l
    Out of stock
  36. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish High Nutrition Shampoo 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish High Nutrition Shampoo 250ml

    This highly nourishing shampoo with 94% natural Shea Butter intensely nourishes dry, thick hair.

    (1)
    €14.39 €17.99
    €57.56/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara