Hair products and treatments
-
Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth-boosting shampoo 200 ml
Boosts hair growth and thickness with adenosine and medicinal quinine.
€8.68€43.40/l -
KloraneKlorane Oat Milk Dry Shampoo With Oat Milk A l'Avoine et Céramide 50ml
KLORANE Dry Shampoo with Oat Milk softens and protects greasy hair.
€4.09€81.80/l -
KloraneKlorane Oats Solid Shampoo 80g
KLORANE Oats Solid Shampoo softens, protects and eases detangling.
€8.20€0.10/ -
Made in France
TopicremTopicrem pH5 Ph5 Gentle Milk Shampoo 500ml
TOPICREM
The essentials
PH5
gentle milk shampooAll hair types
child- adult
Procures daily gentle cleansing action while preserving hair fiber, for frequent use.
500ml€8.80€17.60/l -
René FurtererRené Furterer Okara Shining shampoo natural blonde, highlighted or colour-treated hair 250 ml
René Furterer’s Okara Color Shampoo revitalises blonde hair’s natural shine.
€10.99€43.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolu Repair Gold Expert Series Restructuring Balm 250ml
Intense restructuring golden Masks for a light touch.
€22.00€88.00/l -
UriageUriage D.S Gentle Shampoo Hair 200ml
Uriage DS Hair Gentle Balancing Shampoo 200ml is a gentle balancing shampoo that soothes, protects and purifies the sensitive scalp.
€7.98€39.90/l -
René FurtererRené Furterer Style Plant Hair Spray Satin finish 100ml
Furterer Plant-based hairspray sets the style in a supple way.
€6.43€64.30/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Activating Curls Anti-Frizz Defining Care Curly and Frizzy Hair 200ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by Professional hairdressers, REFRESH, Biphase: Curls reviver.
€11.40€57.00/l -
Made in France
KloraneKlorane Chamomile Lightening Shampoo Blonde hair 200ml
Klorane Chamomile Shampoo progressively makes your hair brighter and more radiant, giving it a natural blonde shine.
€7.00€35.00/l -
Made in France
DucrayDucray Ultra-soft Dermo-Protective Shampoo 200ml
Ducray dermo-protective shampoo, with a hypoallergenic fragrance, gently washes the hair for the entire family.
€4.49€22.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Spray Boucles 150ml
SUBLIME CURL Curl Activating Spray redefines curls on a daily basis to help them regain their bounce.
€16.04€106.93/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Cocktail De Karite Soin Sans Rincage Hydratant 80% / 20% Styling Beurre De Karite D'afrique 300ml
Cocktail of shea in cream-gel format.
€27.00€90.00/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Hyalu Fusion Mask Curls Activator 300ml
A gel-mask with a slippery, melting texture to activate your Curls and provide all the Hydration you need.
€20.89€69.63/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Smoothing Cream Professional Styling Very Dry Hair 100ml
Nourished hair and unruly strands smoothed.
€16.98€169.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Oil Huile 10-en-1 30ml
10-in-1 leave-in oil for normal to sensitive hair.
€13.00€433.33/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping hair mask dull, lifeless hair 30 ml
René Furterer’s Tonucia Plumping Hair Mask revives tired, lacklustre hair for instant shine and vitality.
€3.79€126.33/l -
ArganicareArganicare Castor Reconstructive Castor Conditioner 400ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
€6.89€17.22/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Bioes Treatment Shampoo 125ml
Capillary care for use in the case of bothersome itching and dandruff.
€15.50€124.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Violet Rejuvenating Shampoo Bleached Blonde, Grey, White Hair 250ml
Neutralises unwanted shine from the 1st application.
€8.50€34.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-deposit protective Masks 250ml
For healthier, shiny, silky hair, long-lasting colour, rich, creamy texture.
€24.90€99.60/l -
ArkopharmaArkopharma Forcapil Keratin+ repairing shampoo 200 ml
Forcapil® Fortifying Shampoo strengthens your hair fiber from its root, energizes and brings vitality, protects on a daily basis.
€6.78€33.90/l -
Made in France
KloraneKlorane Light cleansing shampoo Normal hair that regrays quickly 100 ml
Sanitizing and energizing Cédrat Shampoo eliminates excess sebum for hair that's full of vitality.
€3.74€37.40/l -
-23%
NeutrogenaNeutrogena T/Gel Anti Dandruff Shampoo Dry Dandruff T/gel Pellicules Seches 250ml
NEUTROGENA ® T / GEL ® Dandruff is a daily dandruff shampoo that helps repair dry, damaged hair while leaving it nourished and protected.
€6.89 €8.89€27.56/l -
Tier price Made in France
MklMkl Solide Coco Oil Shampoo 65gr Dry hair
Handcrafted, this solid shampoo is made with nourishingCoco oil, which adds shine and radiance to hair. Ideal for dry, dull hair.
€4.00€61.54/kg -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Fortifying conditioner with organic keratin and oil 200 ml
Gently detangles and strengthens hair without weighing it down, using organic castor oil and plant-based keratin for revitalised, radiant locks.
€7.30€36.50/l -
-11%
VichyVichy Dercos Collagen Filler 17 Intense Repairing Fortifying Pre-Shampoo 150ml
Pre-Shampoo Fortifying Repairing Intensive Anti-Breakage
€16.98 €18.98€113.20/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense repair mask 250 ml
This intense repair mask with plant-based Keratin, 91% natural origin, repairs damaged and sensitised hair.
€31.88 €39.85€127.52/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Castor Oil organic 200ml
Regenerating, softening, healing and nourishing castor oil.
€8.10€40.50/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Nuxeshimmering Dry Oil Huile Prodigieuse Or Visage Corps Et Cheveux 100ml
MULTI-USAGE SHIMMERING DRY OIL - NOURISHES AND SOFTENS FOR A GOLDEN SHIMMER
Face, Body and Hair
€25.90€259.00/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Mirror Shine Detangler 200ml
Instantly detangles, intensely nourishes and delicately perfumes hair with the legendary fragrance Huile Prodigieuse®
€19.49€97.45/l -
Made in France
BiodermaBioderma Nodé K K Keratoreducing Emulsion Cuirs chevelus irrités 100ml
Nodé K Emulsion is a skincare product aimed at severe and chronic squamous states that appear as thick, dry flakes, often linked to itchiness and irritations.
€12.38€123.80/l -
KloraneKlorane Nettle Shampoing Sec Purifiant 50ml
Cleansing, absorbing, sheathing, Sebum reduction, Cleans without water, for greasy hair, cleanser
€4.79€95.80/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytophanere Reactive hair loss treatment 12 ampoules
Helps reduce sudden hair loss caused by stress or hormonal changes, with 4 patented botanical extracts for stronger hair.
€29.89€498.17/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 300ml
Pure African shea butter repairing hair butter.
€37.00€123.33/l -
René FurtererRené Furterer Head Spa Purifying Detox Scrub Scrub 150ml
RENE FURTERER Head Spa 99% natural exfoliating pre-shampoo deeply cleanses and detoxifies your scalp, eliminating excess sebum in just 3 minutes.
€22.90€152.67/l