Hair products and treatments
-
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Rebalance Oily roots and dry ends shampoo 250ml
This shampoo enriched with Rice Vinegar and Spirulina, 94% of natural origin, purifies the scalp and moisturises dry ends.
€12.71 €15.89€50.84/l -
Tier price Made in France
MklMkl Solide Nettle Charcoal Shampoo 65gr Greasy hair
Handcrafted, this solid shampoo is made from Nettle macerate and Charcoal , which have soothing, purifying and detoxifying properties. Ideal for oily hair.
€4.00€61.54/kg -
LuxeolLuxeol Density Conditioner 200 ml
Promotes thicker hair growth and stronger strands with its biotin and sodium DNA-enriched formula.
€15.90€79.50/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Solaire Protective summer hair oil with shine effect 100 ml
Protective summer hair oil with a shine effect for sun-exposed hair.
€13.57€135.70/l -
René FurtererRené Furterer Okara Silver Toning Shampoo Gray & White Hair 200ml
René Furterer OKARA SILVER shampoo gently cleanses and neutralizes unwanted yellow reflections for gray, white or platinum blonde hair.
€11.23€44.92/l -
-
JaldesJaldes Silettum Fortifying treatment special offer: buy 2, get 1 month free 180 tablets
Strengthens fragile hair and nails with a proven blend of active ingredients.
€27.99€160.86/kg -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Pineapple Smoothie 250ml
Pineapple Capillary Milk for curly and frizzy hair.
€17.88€71.52/l -
PouxitPouxit Anti-Lice & Nits Treatment Shampoo Perfumes Apricot 2x200ml
The No. 1 brand against head lice in France*. * Data GERS - Lice treatment market - CAM January 2025
€22.49€56.22/l -
René FurtererRené Furterer 5 Sens Sublimating Dry Oil 100ml
A precious alchemy of 5 natural oils, this sublimating dry oil embodies René Furterer's botanical expertise.
€17.29€172.90/l -
-20%
NeutrogenaNeutrogena T/Gel Anti Dandruff Shampoo Dry Dandruff T/gel Pellicules Grasses 250ml
€7.88 €9.89€31.52/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Pink Power Restructuring Mask 300ml
The Pink Power Mask is an instant restructuring Capillary care product and a real shock treatment for dry, damaged hair.
€20.26€67.53/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Hair treatments Raspberry Vinegar leave-in detangling lotion 200ml
No-rinse detangling lotion with Centifolia Raspberry Vinegar
€7.38€36.90/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Kurl Hero anti-hair loss serum 50 ml
Helps reduce hair loss while stimulating growth and strengthening hair fibres with a targeted active complex.
€28.00€560.00/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shampoos Purifying organic nettle shampoo oily hair, prone to greasiness 500 ml
Organic nettle & green clay purifying shampoo for oily hair by Centifolia.
€17.10€34.20/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit Coconut & organic shea butter sulphate-free shampoo curly hair 250 ml
Sulphate-free shampoo for curly and frizzy hair with a coconut scent – vegan formula, 95% natural origin, made in France.
€4.42 €5.20€17.68/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Huile des Rêves Nourishing dry oil 50 ml
LAZARTIGUE Dry Oil Intensely nourishes all hair types without a greasy finish
€25.58 €31.98€511.60/l -
Organic
Pur AloéPur Aloé Tratment Shampoo With 70% Organic Aloe Vera 250ml
Treating shampoo with organic aloe vera
regenerates hair and fights dry dandruff
€8.89€35.56/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Sunshine Clean shampoo 200 ml
A gentle Sunshine Clean shampoo suitable for all hair types.
€12.88€64.40/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Cicaplast Soothing B5 cleansing gel 100
La Roche-Posay’s soothing B5+ cleansing gel for gentle yet effective cleansing.
€8.50€85.00/l -
Organic
CattierCattier Shower Gel Detangling Shampoo 2 in 1 Marshmallow flower 500ml
Cattier 2-in-1 Marshmallow Shower Gel & Shampoo gently cleanses children's sensitive skin without drying, does not sting eyes.
€8.90€17.80/l -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Hydrating detangling conditioner refill for all hair types 200 g
A conditioner that detangles, hydrates and smoothes hair for easy styling. Hair is light, supple and Silky!
€11.50€57.50/kg -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Care Fusion shampoo-cream 250 ml
A cleansing co-wash that gently washes hair while delivering nourishing care from the very first step of your routine.
€13.00€52.00/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Vanilla Ylang-Ylang Smoothie 250 ml
A nourishing hair milk to hydrate and soften textured hair.
€17.88€71.52/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Sebum-reducing Shampoo 250ml
Séboreducer Shampoo regulates excessive sebum production and purifies the scalp and oily hair.€8.50€34.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Repairing Intensive Conditioner-Conditioner 200ml
Protects hair against external damage and breakage caused by styling.
€15.90€79.50/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Exceptional heat-protecting serum 50 ml
Enriched with chia seed extract to shield hair from heat up to 230°C, this exceptional serum protects and hydrates lengths, seals split ends and tames unruly hair.
€21.50 €26.88€430.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Lissage Thermal Image Thermo Protective Smoothing Spray 150ml
Professional light-hold hair spray
€11.80€78.67/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses and nourishes normal to dry hair with organic argan oil for soft, lightweight locks.
€7.40€14.80/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux No-Rinse Detangling Capillary Milk 100ml
The Leave-In Detangling Capillary Milk instantly detangles and infuses hair with Hydration for supple, lightweight hair.
€17.99€179.90/l -
Organic
BcombioBcombio Man 2 In 1 Shower Gel Hair And Body Tonic 200ml
BCOMBIO MAN
2 IN 1 Shower Gel
body and hair
organic ginger and mint
Organic Cosmetics€6.59€32.95/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Mirror Shine Shampoo 200ml
Gently cleanses, nourishes without weighing hair down and delicately perfumes hair with the legendary fragrance of Huile Prodigieuse®.
€14.89€74.45/l -
-14% Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Night Density Serum 100 ml
Boost hair density and vitality with niacinamide and antioxidant copaifera for a protected scalp and stronger hair.
€31.88 €36.89€318.80/l -
NatessanceNatessance Capillary Hair care oil with castor oil 100 ml
Repairs and tames dry lengths and split ends without weighing hair down, thanks to its lightweight, melting texture.
€6.89€68.90/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit Sulfate-Free Shampoo with Monoi and Organic Macadamia Oil dry & damaged hair 250 ml
Gentle sulphate-free shampoo for dry or damaged hair, infused with delicate monoi fragrance—95% natural, vegan formula, made in France.
€4.42 €5.20€17.68/l -
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Smoothing Nourishing Masks Very Dry Hair 200ml
Double nourishing and Smoothing action for 72 hours¹.
¹Test carried out on 66 consumers over a 3-week period.€28.90€144.50/l